Darmowa dostawa od 149zł lub z Douglas Collection  Bezpłatny zwrot przez 30 dni   Dostawa w 1-2 dni robocze¹   2 próbki gratis¹

Skwalan

Skwalen i skwalan - brzmią podobnie, wyglądają podobnie, działają pielęgnująco i ochronnie na skórę. Ale przede wszystkim skwalan znalazł zastosowanie w pielęgnacji skóry. Przeczytaj tutaj o przewadze skwalanu nad skwalenem i dlaczego nie możesz się pomylić z nieskomplikowanym oleistym płynem, jeśli chodzi o pielęgnację skóry.

Fachowo sprawdzone informacje:

dzięki biochemikowi dr. S. Schunter z Monachium.

Skwalan - stabilny odpowiednik skwalenu

Skwalan (INCI: Squalane) jest oleistą substancją, która jest obecnie pozyskiwana głównie z pozostałości po tłoczeniu oliwy z oliwek lub przez uwodornienie skwalenu do użytku kosmetycznego. W przeciwieństwie do olejów roślinnych, skwalan nie jest mieszanką różnych składników - zawiera jedynie skwalan. Bezbarwny i bezwonny olej jest wyjątkowo odporny na utlenianie i utrzymuje się do 24 miesięcy bez dalszej konserwacji.

Skwalanu nie należy mylić z bardzo podobnie brzmiącym skwalenem. Łój ludzki, którego głównym zadaniem jest ochrona skóry, zawiera 12-13% skwalenu. Ma działanie przeciwutleniające, stymuluje odporność, pielęgnuje skórę, a nawet ma działanie przeciwnowotworowe. Jeśli jednak wytworzy się zbyt dużo sebum, na przykład przy skórze z niedoskonałościami, tłustej lub ze skłonnością do trądziku, nadmiar sebum, a tym samym również skwalenu, może stać się problematyczny. Może zatykać pory, hamować wypływ sebum i jest silnie utleniony. Utlenianie jest widoczne w charakterystycznym odbarwieniu sebum - znanym również jako zaskórniki.

W produktach do pielęgnacji skóry nie stosuje się skwalenu, zamiast tego stosuje się skwalan. Jest tworzony przez małą sztuczkę natury: nienasycony i nietrwały pod wpływem utleniania skwalen można przekształcić w skwalan poprzez nasycenie podwójnych wiązań. Skwalan łączy w sobie pozytywne właściwości skwalenu, ale jest wyjątkowo odporny na utlenianie, a zatem nie zatyka porów. Nic więc dziwnego, że jest tak popularny w produktach do pielęgnacji skóry.

Skwalan w pielęgnacji skóry

Skwalan jest odpowiedni dla każdego rodzaju skóry. Jako olejek skwalan łatwo rozprowadza się na skórze, nie pozostawiając tłustego uczucia. Skwalan jest niezwykle dobrze tolerowany, co częściowo wynika z tego, że jest bardzo podobny do skwalenu zawartego w ludzkim sebum. W przeciwnym razie cząsteczka nie jest obca naszemu organizmowi, ponieważ jest prekursorem cholesterolu, który jest niezbędny dla stabilnej bariery skórnej (... nawet jeśli poza tym ma złą reputację).

Sposób działania skwalanu

  • Nakłada się na skórę jako film hydrolipidowy i działa nawilżająco
  • Wygładza i rewitalizuje cerę
  • Poprawia chłonność produktów kosmetycznych
  • Nadaje skórze jedwabisty dotyk

FAQ Skwalan

Czy skwalan powoduje zaskórniki?

Przy stosowaniu skwalanu nie ma zaskórników, ponieważ skwalan nie reaguje z tlenem atmosferycznym i dlatego nie zachodzi utlenianie. Niemniej jednak tolerancję należy zawsze określać i oceniać indywidualnie.

Czy skwalan nadaje się również do skóry wrażliwej?

Z tego względu skwalan jest bardzo podobny do skwalenu występującego w organizmie, jest niezwykle dobrze tolerowany. Pielęgnacja skwalanem przynosi korzyści nawet wrażliwej skórze lub skórze dziecka.

Czysty skwalan czy w produktach do pielęgnacji?

W rzeczywistości skwalan jest stosowany głównie jako składnik produktów do pielęgnacji skóry suchej, wrażliwej lub z uszkodzoną barierą ochronną. Jego właściwość służąca jako nośnik rozpuszczalnych w tłuszczach składników pielęgnacyjnych zapewnia również skwalanowi trwałe miejsce w wielu preparatach. Czysty olej skwalanowy coraz częściej znajduje również miejsce w codziennych zabiegach pielęgnacyjnych, ponieważ nakładany w izolacji pozostawia skórę odżywczą, gładką i jedwabistą.

Produkty ze skwalanem

Serum ze skwalanem

Skwalan nadaje skórze aksamitny dotyk.

Serum ze skwalanem

Skwalan nadaje skórze aksamitny dotyk.

Kremy ze skwalanem

Skwalan sprawia, że ​​krem ​​jest bogaty i jest bardziej kompatybilny niż alternatywne oleje dla niektórych typów skóry.

Kremy ze skwalanem

Skwalan sprawia, że ​​krem ​​jest bogaty i jest bardziej kompatybilny niż alternatywne oleje dla niektórych typów skóry.

O autorze Dr. Sarah Schunter:

„Jeśli rozumiesz, jak działają składniki kosmetyków, robisz pierwszy krok w kierunku skutecznej pielęgnacji skóry” - mówi dr hab. Sarah Schunter. Jako lekarz biochemii lubi analizować często tajemnicze listy składników produktów do pielęgnacji skóry: co się w nich znajduje i jak one działają. Jest przekonana, że dzięki tej wiedzy można określić odpowiednią pielęgnację dla każdego rodzaju skóry i każdego stanu skóry.

To może Cię również zainteresować:

Chcesz pogłębić swoją wiedzę?

Sprawdź informacje o innych składnikach!