Początkowo celem różu było naśladowanie naturalnego rumieńca na policzkach. Kiedy rumienimy się z powodu nieoczekiwanego komplementu lub podczas spaceru na mroźnym powietrzu, policzki zawsze nabierają różowego odcienia.
Obecnie dostępne różne odcienie różu wykraczają poza różowe tony. Możesz wybierać spośród niezliczonych wariantów kolorystycznych i tekstur, dostosowując swój róż do stroju lub stylu makijażu. Przede wszystkim jednak powinieneś wziąć pod uwagę odcień swojej skóry i ton podskórny. Dają one wskazówki, które tony będą Ci szczególnie dobrze pasować.
Dla równomiernego wykończenia i optymalnej trwałości ważny jest także wybór konsystencji różu. Również powinna być indywidualnie dopasowana do Twojej skóry.
Mówiąc ogólnie, istnieją jasne, średnie i ciemne odcienie skóry. Również róż występuje w różnych intensywnościach. Aby na skórze wyglądał on naturalnie i optycznie się z nią stapiał, nie powinien być zbyt ciemny. Jeśli jednak jest zbyt jasny, może wyglądać nienaturalnie i raczej blado.
Dla bardzo jasnych typów skóry może to oznaczać, że słabo napigmentowany róż, który w opakowaniu wydaje się blady, daje idealny akcent kolorystyczny, nie przytłaczając ich. Szczególnie intensywne kolory, które w opakowaniu wydają się mocno czerwone lub fioletowe, wyglądają naturalnie i świeżo na bardzo ciemnych odcieniach skóry. Na jaśniejszych typach wyglądają raczej jak nałożone na skórę, ponieważ rozwijają swoją pełną moc kolorystyczną, całkowicie odbiegając od skóry i jej tonów podskórnych, zamiast z nimi się stapiać.
Obok odcienia skóry, ton podskórny odgrywa ważną rolę w znalezieniu szczególnych kolorów dla Ciebie. Może być on chłodny, ciepły lub neutralny. Rozpoznanie go nie zawsze jest łatwe i może wymagać trochę praktyki. Jeśli chcesz jednoznacznie ustalić swój ton podskórny, możesz przeprowadzić analizę kolorystyczną.
Chłodny typ występuje, gdy ton podskórny lekko błyszczy na błękitno. Nie zawsze jest to widoczne gołym okiem. Poniższe cechy wskazują na chłodny typ:
Jeśli jesteś chłodnym typem kolorystycznym, również chłodne odcienie różu będą dla Ciebie odpowiednie. Poszukaj w rodzinach kolorów różanego drewna i różu: różane drewno, róż, różowy, jagodowe tony oraz odcienie z nutą fioletu podkreślają Twój typ. Możesz również kierować się kolorem swoich ust, aby znaleźć odpowiedni produkt. Zwróć uwagę także na głębokość swojego odcienia skóry: im jaśniejsza skóra i mniejszy kontrast, tym bardziej delikatny róż rozwinie się na Twojej skórze.
Wieczorem możesz sięgnąć po mocniejszy różowy lub ewentualnie odcień śliwkowy.
Ciepły typ ma żółtawy ton podskórny. Ponadto można rozpoznać tu następujące cechy:
Brzoskwiniowe i złote odcienie znajdują się również w idealnym różu dla ciepłych typów. Dobrze pasują do nich kolory, takie jak morela i koral. Sprawdzają się tu również brązowe tony. Ciepłe typy często dobrze znoszą żywe kolory. Bardzo intensywna pomarańcz lub czerwień należą do bardziej odważnych kolorów i są odpowiednie szczególnie dla nieco ciemniejszych do głębokich odcieni skóry lub dla bardziej wyrazistego makijażu. Dobieraj kolor, aby znaleźć "dozowanie koloru", które rozświetli Twój odcień skóry, nie dominując go.
Dla harmonijnego wyglądu wybieraj róż, który jak najbardziej naturalnie stapia się z tonami Twojej skóry. Możesz także wykorzystać efekt kolorów komplementarnych: na przykład chłodny róż na ciepłej skórze szczególnie się wyróżnia i dodaje Twojemu wyglądowi ekscytującego akcentu. Kolory komplementarne wprowadzają napięcie, ale wyglądają również mniej naturalnie.
Przy neutralnym tonie podskórnym rozpoznasz cechy obu typów kolorystycznych. Tak więc obok niebieskich żył występują również zielone, a na twarzy nie da się jednoznacznie rozpoznać tonu podskórnego. Dlatego neutralny typ może czerpać zarówno z chłodnej, jak i ciepłej palety kolorów. Tutaj dobrym wyborem jest róż w odcieniu brzoskwini, ponieważ często zawiera zarówno różowe, jak i morelowe tony.
Jeśli masz odcień skóry oliwkowo-żółtawy, zwykle jest on raczej chłodny. Jeśli jednak Twoja skóra ma bardzo złoty odcień, prawdopodobnie jesteś ciepłym typem skóry.
Wskazówka: Dla harmonijnego, klasycznego wyglądu możesz dopasować swoją szminkę do różu. Jeśli zapomnisz o różu, możesz również użyć szminki jako kremowego różu. W tym celu po prostu nałóż na policzki trochę koloru szminki palcami i rozetrzyj.
Dla skóry tłustej dobrze nadaje się róż w pudrze, ponieważ lekko absorbuje tłuszcz i w matowej wersji także nieco redukuje połysk. Róż w pudrze powinien być zawsze nakładany na już upudrowaną skórę. Ponieważ nałożony bezpośrednio na makijaż może spowodować efekt plamy. Użyj do tego puszystego pędzla, który jest dopasowany do wielkości Twojej partii policzkowej.
Szczególnie naturalnie mogą wyglądać płynne tekstury. Twój wybór powinien paść na produkt, który schnie na matowo. Twój róż nie powinien być kremowy i bogaty w tłuszcze. To dodałoby skórze jeszcze więcej oleju i prawdopodobnie nie utrzymałoby się długo. Jeśli nie lubisz całkowicie matowego wykończenia, możesz spróbować żelowej formuły. Płynny róż można łatwo nałożyć palcami na nieumalowaną skórę. Nadaje się również jako podkład płynny makijaż. Aby dodatkowo utrwalić wygląd, możesz użyć różu w pudrze w tym samym odcieniu lub swojego zwykłego.
Czy Twoja skóra jest mieszana, z suchymi policzkami? Wtedy przy wyborze różu kieruj się typem skóry suchej. Jeśli masz skłonności do trądziku, mniej bogata, żelowa konsystencja będzie najlepszym wyborem.
Jeśli Twoja skóra ma teksturę, na przykład nieczystości, pryszcze lub chcesz zatuszować pory, może być sensowne wybrać róż z matowym wykończeniem bez połysku. Im bardziej róż odbija światło, tym bardziej podkreśla również strukturę skóry.
Sucha skóra zawsze cieszy się z nawilżenia i pielęgnacji. Kremowy róż jest tutaj optymalnym wyborem. Nawilża i lepiej łączy się ze skórą, jednocześnie maskując możliwe łuszczenie. W przeciwieństwie do skóry tłustej, przy suchej skórze powinno się zwracać uwagę, aby róż nie wysychał zbyt matowo i całkowicie nie zanikał w skórze, ale delikatnie z nią się łączył, pozwalając skorzystać ze swoich oleistych składników.
Najlepiej nakładać kremowy róż palcami, gąbką lub pędzlem do nakładania. Ten ostatni jest tak zaprojektowany, że możesz rozprowadzać róż delikatnymi ruchami tapicerskimi. Ponieważ ciągnące ruchy mogą zniszczyć kremowe warstwy.
Kremowy róż jest zazwyczaj również szczególnie odpowiedni dla dojrzałej skóry, ponieważ zwykle wiąże się z bardziej suchym typem skóry.
Dla posiadaczek normalnej skóry zazwyczaj każda forma różu jest odpowiednia. Zalecamy eksperymentowanie z różnymi teksturami i wykończeniami, aby odkryć, które najbardziej przypadną Ci do gustu. Na przykład, możesz wypróbować wypiekane pudrowe róże, które charakteryzują się bardzo subtelnie rozpływającym się wykończeniem, lub kremowe róże, które na policzkach nabierają delikatnego, pudrowego efektu.