Co należy rozumieć przez spłukiwanie niacynamidu?
Przy niskich, silnie kwaśnych wartościach pH niacynamid ulega chemicznej konwersji do kwasu nikotynowego. Może to prowadzić do bardzo zauważalnej reakcji w skórze: rozszerzają się naczynia krwionośne, co prowadzi do zwiększonego ukrwienia i zaczerwienienia skóry. Wynikające z tego uczucie pieczenia lub mrowienia może być odbierane jako nieprzyjemne. Ta reakcja nie jest groźna i po krótkim czasie samoistnie ustąpi.
Zwykle nie musisz się martwić, że przypadkowo wywołasz spłukiwanie. Ta reakcja chemiczna w zasadzie nie zachodzi w przypadku normalnej pielęgnacji skóry. Z jednej strony wynika to z faktu, że wartości pH produktów pielęgnacyjnych są zazwyczaj dobrze buforowane (stabilizowane). Z drugiej strony, aby uzyskać odpowiednią reakcję należałoby zmieszać np. silnie stężone serum niacynamidowe bezpośrednio z bardzo kwaśnym produktem, a następnie nałożyć dużą ilość na skórę.Nie byłoby to jednak wykonalna w praktyce i dlatego nie ma miejsca. Jeśli jednak szczególnie zależy Ci na bezpieczeństwie, zrób krótką przerwę między tymi krokami.
Jak niacynamid stabilizuje barierę skórną?
We wzmacnianiu i stabilizowaniu bariery skórnej niacynamid odgrywa rolę pośredniczącą. Jako tzw. kofaktor wspomaga reakcje odpowiedzialne za powstawanie różnych składników bariery skórnej. Bez niacynamidu w organizmie nie zachodziłyby pewne procesy, które są kluczowe dla tworzenia składników skóry (m.in. ceramidy, kwasy tłuszczowe, lipidy).
Jak niacynamid poprawia wygląd porów?
Rozmiar porów różni się w zależności od osoby i zależy w dużej mierze od genów. Zbyt duża ekspozycja na słońce może jendak spowodować, że z czasem pory będą się nieco powiększać. Ogólnie rzecz biorąc, nie można ich w sposób zrównoważony zmniejszyć, ale możliwe jest wpływanie na ich wygląd. W wyniku zmniejszenia produkcji sebum w porach gromadzi się mniej sebum: czyste pory wydają się już znacznie mniejsze niż pory zatkane lub zanieczyszczone. Z drugiej strony niacynamid może przejściowo i powierzchownie zmniejszyć elastyczność skóry. Powoduje to lekkie kurczenie się skóry i optycznie „skurczenie” porów.