W organizmie karnozyna bierze udział między innymi w procesach przyczyniających się do wydłużenia żywotności komórek. Z tego powodu już pod koniec lat 80. XX wieku przyjęto, że karnozyna jest substancją o działaniu przeciwstarzeniowym lub wolno starzejącym się. Nawet jeśli dokładne mechanizmy nie są jeszcze w pełni poznane, badania wskazują, że karnozyna stosowana miejscowo (nakładana na skórę) ma pozytywne skutki.
Zwiększa ona nawilżenie skóry, a tym samym zapewnia ulgę suchej skórze. Ogólnie rzecz biorąc, skutkuje to wygładzeniem i uspokojeniem skóry. Mówi się również, że poprawia gojenie się ran i ma pozytywny wpływ na wzrost i rozwój niektórych komórek skóry dojrzałej. Skóra korzysta również z antyoksydacyjnego działania karnozyny: neutralizuje stres oksydacyjny, a tym samym chroni tkanki i struktury komórkowe przed trwałym uszkodzeniem. Ponadto karnozyna jest zdolna do wiązania pewnych jonów metali (chelatowania), które w przeciwnym razie hamowałyby ważne procesy metaboliczne w skórze.
Kolejny efekt dotyczy zahamowania tzw. „glikacji”. Wykazano, że krem wzbogacony karnozyną znacząco obniżył glikację komórek skóry, co z kolei może przyczynić się do [3].