Darmowa dostawa od 149zł lub z Douglas Collection  Bezpłatny zwrot przez 30 dni   Dostawa w 1-2 dni robocze¹   2 próbki gratis¹

Trwałe wzmocnienie paznokci

Silne i zdrowe
Pięknie pomalowane paznokcie są teraz dla Ciebie niemożliwe, ponieważ Twoje miękkie płytki paznokciowe ciągle się łamią lub rozdwajają? Powodem mogą być zbyt częste malowanie, niewłaściwa pielęgnacja paznokci lub niedobór składników odżywczych. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji, kilku suplementom i przerwie w malowaniu możesz wzmocnić swoje paznokcie i uczynić je bardziej odpornymi.
Krótko i zwięźle: jak trwale wzmocnić paznokcie
  • Jeśli Twoje paznokcie są suche i zniszczone, tracą elastyczność i mogą się łamać, rozdwajać lub bolesnie pękać.
  • Sztuczne paznokcie, brak przerw w malowaniu, niewłaściwa pielęgnacja, niskie temperatury lub niedobory składników odżywczych mogą powodować łamliwość paznokci.
  • Rutyna pielęgnacyjna z użyciem szklanego pilnika, olejku do paznokci, balsamu do skórek i lakierów pielęgnacyjnych jest niezbędna dla mocnych paznokci.
  • Suplementy diety z biotyną, cynkiem, selenem i krzemem mogą wspierać zdrowie paznokci od wewnątrz.
  • Po używaniu sztucznych paznokci, Twoje naturalne paznokcie potrzebują szczególnej pielęgnacji i czasu na regenerację.
  • Noś rękawiczki podczas sprzątania, mycia naczyń i w chłodne dni, aby chronić swoje paznokcie.

Dlaczego powinnaś wzmacniać swoje paznokcie?

Złamane, rozdwajające się, pęknięte: zniszczone paznokcie mogą być bardzo frustrujące. Zwłaszcza, gdy chcesz co tydzień wypróbowywać nowe trendy w lakierach do paznokci lub nieustannie nosić swój ulubiony lakier. Jeśli Twoje paznokcie często się łamią, nie jesteś sama: szacuje się, że około 20% populacji ma zniszczone paznokcie, w tym więcej kobiet niż mężczyzn. Dlaczego tak się dzieje? Podobnie jak skóra i włosy, także paznokcie mogą mieć lepsze i gorsze okresy, co jest całkowicie normalne i zależy od różnych czynników.

Paznokcie składają się głównie z białka keratyny i rosną w macierzy paznokcia, która znajduje się pod skórą i stale tworzy nowe komórki. W ten sposób paznokieć przesuwa się na zewnątrz, rosnąc około trzech milimetrów na miesiąc. Paznokcie mogą odrastać, ale w przeciwieństwie do skóry, wyrośnięta część nie może się sama regenerować. Gdy paznokcie są suche, tracą elastyczność i gładkość, co może prowadzić do ich łamliwości. Dlatego należy unikać nadmiernego traktowania delikatnych płytek paznokciowych i zawsze zapewniać im odpowiednią pielęgnację.

Łamliwe paznokcie: przyczyny

Zanim zaczniesz wzmacniać swoje paznokcie u rąk i nóg, najpierw ustal przyczyny ich osłabienia. Mogą je osłabiać następujące czynniki:

  • Zbyt częste malowanie

Jeśli jedna kuracja żelowa, hybrydowa lub akrylowa następuje po drugiej, Twoje paznokcie są nieustannie narażone na działanie wielu składników. Częste nakładanie i usuwanie warstw lakieru może trwale je uszkodzić: może wysuszyć ich powierzchnię i uszkodzić ją, przez co paznokcie nie mają czasu na regenerację. Nawet zwykły zmywacz do paznokci może szkodzić, gdyż często zawiera aceton. Ten składnik, przy częstym stosowaniu, również może wysuszyć paznokcie. Jak bardzo Nail Art może obciążać paznokcie, zauważysz od razu po usunięciu sztucznych paznokci: zniszczone płytki paznokciowe często przestają błyszczeć i mogą być matowe.

  • Niewłaściwa pielęgnacja

Ponieważ paznokcie dają znać o problemach dopiero, gdy są już uszkodzone, często zapominamy o ich pielęgnacji. W najlepszym przypadku od czasu do czasu korzystają z kremu do rąk – to jednak nie wystarcza. Paznokcie potrzebują regularnej, specjalnej pielęgnacji i delikatnego traktowania. Skracając paznokcie nożyczkami lub obcinaczem, zbyt mocno je ściskasz, co może powodować drobne pęknięcia. Także odsuwanie skórek jest niewskazane: może prowadzić do stanów zapalnych wokół paznokcia. Skórki chronią skórę i paznokieć przed zarazkami i bakteriami.

  • Nadmierne obciążenie

Paznokcie chronią opuszki palców, ale same są narażone na wszystkie chemiczne, fizyczne i mechaniczne wpływy. Gorąca woda i mydło podczas mycia naczyń, różne chemikalia podczas sprzątania czy ciągłe stosowanie środków dezynfekujących na bazie alkoholu mogą je wysuszyć i łamać. Praca rękami również może obciążać paznokcie.

  • Wpływy środowiska

Może zauważyłaś, że Twoje paznokcie szczególnie często łamią się jesienią i zimą? Może to być spowodowane niższymi temperaturami. Chłód może wysuszać nie tylko skórę, ale również płytki paznokciowe. Suche powietrze z ogrzewania i ciągłe zmiany temperatury między ciepłym a zimnym otoczeniem mogą pogłębiać ten efekt.

  • Niedobór składników odżywczych

Jesteś tym, co jesz – lub czego nie jesz, to dotyczy również Twoich paznokci. Ponieważ składają się głównie z białek, problemy z paznokciami mogą być wynikiem diety ubogiej w białko. Ale także niedobór witamin, minerałów i mikroelementów może osłabiać delikatne płytki paznokciowe: brak witaminy A, witaminy C, biotyny, cynku, selenu lub krzemu może sprawić, że Twoje paznokcie będą miękkie i łamliwe.

  • Przyczyny genetyczne

Podobnie jak struktura Twoich włosów, siła i wygląd paznokci w dużej mierze zależą od genów. Jeśli często masz problemy z łamliwymi paznokciami, warto przyjrzeć się paznokciom rodziców lub rodzeństwa. Jeśli również mają nawracające problemy z paznokciami, może to być u Was dziedziczne.

  • Choroby

Rzadko, ale zdarza się, że za słabe paznokcie odpowiada choroba. Na przykład, zaburzenia metaboliczne, takie jak nadczynność lub niedoczynność tarczycy, mogą powodować kruchość paznokci. Również choroby skóry, takie jak łuszczyca, czy klasyczny grzyb paznokci mogą osłabiać paznokcie.

Wskazówka: Jeśli Twoje problemy z paznokciami trwają już od kilku tygodni i nie możesz znaleźć przyczyny, warto zasięgnąć porady lekarza rodzinnego lub dermatologa.

Trwałe strategie pielęgnacyjne dla zniszczonych paznokci

Im bardziej suchy jest paznokieć, tym bardziej kruchy i łamliwy może się stać. Gdy jest odpowiednio nawilżony, jest elastyczny, zdrowy i lśniący. Podobnie jak włosy, paznokcie można wzmocnić i nawilżyć odpowiednimi składnikami pielęgnacyjnymi. W ten sposób można je trwale uczynić bardziej odpornymi na zewnętrzne czynniki.

Zaniedbałaś ostatnio pielęgnację swoich paznokci? Poniżej znajdziesz wskazówki dotyczące trików pielęgnacyjnych, tekstur i narzędzi, które od teraz możesz regularnie stosować do wzmacniania paznokci u rąk i nóg.

  • Pilnik: Szklany pilnik może delikatnie skrócić i uformować paznokcie. Piłuj paznokcie tylko wtedy, gdy są suche, ponieważ wilgotne paznokcie są bardziej podatne na uszkodzenia. Trzymaj pilnik zawsze pod kątem 90 stopni do krawędzi paznokcia i piłuj tylko w jednym kierunku. Piłowanie tam i z powrotem może spowodować dodatkowe pęknięcia w łożysku paznokcia.
  • Olejek lub serum do paznokci: Olejek lub serum specjalnie przeznaczone do paznokci powinny być stałym elementem Twojej rutyny pielęgnacyjnej. Mogą one nie tylko wzmocnić paznokcie, ale również utrzymać skórki w dobrej kondycji. Wartościowe składniki, takie jak bogate oleje, masło shea i witaminy, mogą głęboko wnikać w płytkę keratynową, dostarczając jej tłuszczy i wilgoci. Najlepiej stosować olejek lub serum wieczorem przed snem. Nałóż po jednej kropli na każdy paznokieć i dokładnie wmasuj w paznokcie oraz skórki.
  • Sztyft do pielęgnacji paznokci: Chcesz szybko dodać swoim paznokciom zastrzyk pielęgnacyjny w ciągu dnia? Wypróbuj sztyft do pielęgnacji paznokci. Zawiera on pielęgnujące oleje i witaminy, a jest łatwiejszy do użycia w podróży niż olejek. Niezależnie od tego, czy jesteś w biurze, czy masz go w torebce – sztyft szybko i wygodnie odżywi Twoje paznokcie w każdej chwili: nałóż, wmasuj i gotowe.
  • Masło lub balsam do paznokci: Skórki i paznokcie również cieszą się z warstwy pielęgnacyjnego masła lub balsamu, wzbogaconego naturalnymi olejami, witaminami lub kwasem hialuronowym. Te formuły mogą nawilżać delikatną skórę wokół paznokcia i samą płytkę paznokcia.
  • Maska do rąk: Chociaż specjalne maski do paznokci nie istnieją, Twoje paznokcie i skórki mogą skorzystać z bogatej maski do rąk. Szczególnie proste w użyciu są specjalne rękawiczki maskujące, w których wnętrzu znajdują się składniki pielęgnacyjne. Wystarczy je założyć, pozwolić im działać, a po użyciu wmasować nadmiar w dłonie i paznokcie.
  • Krem do rąk i paznokci: Po każdym kontakcie z wodą Twoje dłonie i paznokcie potrzebują natłuszczenia. Można to łatwo osiągnąć za pomocą połączonego kremu do rąk i paznokci, który najlepiej umieścić obok zlewu lub umywalki.
  • Lakiery pielęgnacyjne: Podczas gdy przy zniszczonych paznokciach należy na razie unikać kolorowych lakierów, lakiery pielęgnacyjne są dozwolone. Jeśli Twoje paznokcie są miękkie i łamliwe, może pomóc utwardzacz do paznokci. Jeśli mają na powierzchni rowki, można użyć wypełniacza rowków, aby je wyrównać.

Wskazówka: aby pielęgnacja paznokci nie została zapomniana, możesz uczynić ją relaksującym rytuałem. Przygotuj na stoliku kawowym ładną tacę z wszystkimi niezbędnymi produktami do pielęgnacji paznokci. Dzięki temu możesz codziennie wieczorem poświęcić paznokciom dodatkową porcję pielęgnacji, jednocześnie oglądając ulubiony serial. Netflix i pielęgnacja paznokci, tak to można ująć.

Wzmocnienie od wewnątrz: suplementy diety dla paznokci

Oprócz skóry i włosów, lekarze mogą również rozpoznać na podstawie Twoich paznokci, czy odżywiasz się w sposób zrównoważony. Gdy organizm jest odpowiednio zaopatrzony we wszystkie składniki odżywcze, witaminy i inne substancje, może efektywnie tworzyć nowe komórki. Wtedy Twoje paznokcie mogą być lśniące i odporne.

Zdrowy wzrost paznokci możesz wspierać, stosując dietę bogatą w białko, jedząc odpowiednią ilość owoców, warzyw i produktów pełnoziarnistych. Ważne jest również picie co najmniej dwóch litrów wody dziennie, ponieważ paznokcie potrzebują nawilżenia zarówno z zewnątrz, jak i od wewnątrz.

Niestety, nie zawsze udaje się to osiągnąć: w wyczerpujących okresach pracy, stresu rodzinnego lub codziennych obowiązków, podczas infekcji czy też w ciąży, zrównoważona dieta może stanowić wyzwanie. W takich chwilach może być trudno dostarczyć organizmowi odpowiednie ilości witamin, minerałów i mikroelementów z pożywienia. Wtedy suplementy diety mogą okazać się pomocne.

Do budowy i utrzymania zdrowych paznokci możesz stosować suplementy zawierające następujące mikroelementy:

  • Biotyna: To jedno z ośmiu witamin z grupy B, nazywane także witaminą B7. Organizm potrzebuje biotyny do produkcji keratyny, dlatego jest ona uważana za "witaminę piękności", która wspiera zdrowie skóry, włosów i paznokci. Można ją na stałe włączyć do swojej rutyny suplementacyjnej.

 Zalecana dawka: 10 miligramów biotyny dziennie

  • Cynk: Ten wszechstronny minerał wspiera także mocne struktury paznokci. Przyjmowanie cynku jako kuracji przez trzy miesiące może pomóc Twojemu organizmowi.

Zalecana dawka: 10 miligramów cynku dziennie

  • Selen: Ten mikroelement ma wspierać wzrost paznokci. Codzienne przyjmowanie selenu jako kuracji przez trzy miesiące może wspomóc zdrowie paznokci.

Zalecana dawka: 100 mikrogramów selenu dziennie

  • Krzem: Minerał krzem (krzemionka) jest głównie magazynowany w włosach i paznokciach i może je wzmocnić. Aby uzupełnić poziom krzemu w organizmie, może to potrwać kilka miesięcy. Przyjmuj krzem jako kurację przez sześć miesięcy.

Zalecana dawka: 350 miligramów krzemu dziennie

  • Wskazówka: Szukaj suplementów diety, które oferują kombinację tych składników. Wielu producentów oferuje już specjalnie skomponowane mieszanki składników odżywczych dla paznokci.

Program S.O.S. po sztucznych paznokciach

Twoje paznokcie to zaledwie dziesięć centymetrów kwadratowych, ale w ostatnich latach stały się one prawdziwym punktem uwagi. Może właśnie dlatego żelowe lub akrylowe paznokcie stały się dla Ciebie niezbędnym elementem urody. Te długotrwałe lakiery są nie tylko super błyszczące i odporne na zarysowania, ale mogą też utrzymywać się nawet przez miesiąc.

Jednak mimo swojej praktyczności, sztuczne paznokcie mogą także osłabiać Twoje naturalne paznokcie. Przygotowawcze szlifowanie powierzchni paznokcia pozwala składnikom żelu i innych preparatów głębiej wniknąć w paznokieć, czyniąc go porowatym. Utwardzanie za pomocą lamp UV, zmywanie lakieru acetonem oraz ścieranie pilnikiem mogą dodatkowo obciążać paznokcie. Może się zdarzyć, że używasz sztucznych paznokci, aby wzmocnić już osłabione naturalne paznokcie, co w rezultacie może je jeszcze bardziej uszkodzić, czyniąc je coraz cieńszymi. Ryzyko jest szczególnie duże przy usuwaniu akrylowych paznokci: podczas ścierania akrylu, z każdym razem paznokcie stają się cieńsze.

Oto kilka kroków S.O.S., które mogą pomóc:

  1. Ocena stanu: Po zdjęciu lakieru dokonaj uczciwej oceny stanu paznokci: Czy są wysuszone przez wiele zabiegów? Czy stały się kruche? Czy pieką przy kontakcie z ciepłą wodą lub bolą przy nacisku? Czy pojawił się grzyb paznokci? (W przypadku podejrzenia grzyba paznokci należy skonsultować się z lekarzem).
  2. Przerwa: Spokojnie, Twoje paznokcie się zregenerują – ale to wymaga czasu. Paznokcie rosną powoli. Całkowita regeneracja może potrwać do 9 miesięcy, w zależności od indywidualnego tempa wzrostu paznokci. Nawet jeśli masz ochotę natychmiast zakryć zniszczone paznokcie nową warstwą lakieru, powinnaś dać im przerwę. W zależności od stanu paznokci powinnaś przez co najmniej cztery tygodnie nie używać lakieru. Im dłużej wytrzymasz bez lakieru, tym lepiej.
  3. Skracanie: Skróć paznokcie za pomocą szklanego pilnika, co wygląda estetyczniej przy zniszczonych paznokciach. Minimalizuje to także ryzyko bolesnego pęknięcia lub dalszego łuszczenia się paznokcia.
  4. Pielęgnacja: Możesz wspierać regenerację paznokci. Rozpocznij kurację paznokci od odprężającej kąpieli olejowej: Podgrzej wybrany olej, idealnie kokosowy lub oliwkowy. Zanurz palce na około dziesięć minut w ciepłym oleju, masując go jednocześnie w paznokcie. Następnie osusz nadmiar oleju papierowym ręcznikiem i wmasuj resztki w dłonie i paznokcie. Aby uzyskać lepszy efekt pielęgnacyjny, wykonaj ten zabieg wieczorem i załóż bawełniane rękawiczki, aby olej mógł działać przez noc.
  5. Kontynuacja: Przez co najmniej cztery tygodnie powinnaś być ekspertem w pielęgnacji paznokci i monitorować ich stan. W tej fazie stosuj wszystkie powyższe wskazówki dotyczące pielęgnacji łamliwych paznokci oraz wymienione suplementy diety.

Dodatkowe wskazówki dla łamliwych paznokci

Noszenie rękawiczek: Zainwestuj w gumowe rękawice do mycia naczyń lub sprzątania, a także ciepłe rękawiczki wełniane lub skórzane na zimne dni. Mogą one łatwo chronić paznokcie przed szkodliwymi wpływami, takimi jak zimno, woda i chemikalia.

Nie skubać: Tak jak obgryzanie paznokci, również skubanie lub drapanie uszkodzonych paznokci jest zakazane. Wszystko, co odstaje, należy delikatnie usunąć szklanym pilnikiem. Odstające lub popękane skórki można delikatnie przyciąć obcinaczem do paznokci.

Stosowanie bazy: Jeśli lubisz samodzielnie malować paznokcie, baza powinna być niezbędnym elementem Twojej manikiury. Baza może chronić płytki paznokci przed przebarwieniami i wysuszeniem.

Używanie zmywacza bez acetonu: Jak już wspomniano, regularne stosowanie acetonu może wysuszyć płytki paznokciowe. Wybierając zmywacz do paznokci, zwróć uwagę na oznaczenie "bez acetonu".

Usuwanie sztucznych paznokci przez profesjonalistę: Jeśli Twoje sztuczne paznokcie są uszkodzone, nie próbuj samodzielnie ich usuwać. Możesz uszkodzić delikatne powierzchnie paznokci.

Wypróbowanie japońskiej manikiury: Ten zabieg pielęgnacyjny może wzmocnić paznokcie i nadać im elegancki, naturalny blask. Możesz go łatwo wykonać w domu, a efekt może utrzymywać się przez dwa do trzech tygodni.

O autorce
Anne Wüstmann, redaktorka ds. urody

Od wielu lat Anne Wüstmann jest autorką piszącą dla renomowanych magazynów lifestyle'owych. Jej pasją są tematy związane z urodą, odżywianiem, zdrowiem i sportem. Wśród jej osobistych ulubieńców w dziedzinie urody znajdują się: dobry rozświetlacz, świeży sok z selera i pilates.

Wzmocnić paznokcie

(1)
Cena
Rodzaj produktu
Marka
Dla kogo
Kolor
Polecane
Sortuj według: