Ciąża
Jak przygotować się do porodu?
Gotowa na spotkanie z dzieckiem? Tutaj znajdziesz wszystko, co musisz zrobić przed porodem.
Jestem gotowa, kochanie!
W trzecim trymestrze ciąży wyznaczony termin porodu zbliża się wielkimi krokami i wiesz, że nadejdzie dość szybko. W domu wszystko jest już przygotowane na narodziny dziecka. Wtedy przychodzi również czas na spakowanie torby do porodu. Z poniższego artykułu dowiesz się, kiedy i jak najlepiej spakować torbę do szpitala.
Torbę do szpitala powinnaś spakować około trzy tygodnie przed terminem porodu. Kiedy zaczniesz rodzić, nie będziesz się stresować i będziesz mogła skupić się na sobie. Po prostu weź ze sobą torbę szpitalną, gdy idziesz do szpitala. Możesz też zlecić jej przywiezienie, jeśli np. masz skierowanie bezpośrednio od swojego ginekologa. Dzięki temu początek porodu będzie spokojniejszy. Najlepiej spakować swoje rzeczy w dwóch kategoriach: jedna na poród, a druga na okres pobytu na oddziale położniczym i drogę do domu.
Yes, you can! Wiele kobiet tego nie wie: oczywiście, że możesz nosić własne ubrania podczas porodu! Jeśli chcesz, w szpitalu zapewnią Ci fartuch chirurgiczny, ale dla Twojego komfortu częściej wybierane są własne ubrania. Najważniejsze, by były wygodne i żebyś mogła się w nich swobodnie poruszać.
Potrzebne będą:
Poród jest wyczeprujący i potrzebujesz dużo energii. Z tego względu w swojej torbie do szpitala powinnaś mieć jakieś przekąski. Może być to mieszanka suszonych owoców i orzechów, kulki energetyczne, ciastka, soki, owoce... Dobrym pomysłem jest wszystko, co szybko dodaje energii i jest lekkostrawne. Słodkie cukierki do ssania też mogą być pomocne. Częste i głębokie oddechy mogą wysuszyć błonę śluzową w jamie ustnej. Możesz zapobiec spierzchniętym wargom, pijąc dużo wody i używając balsamu do ust.
Nigdy nie wiadomo dokładnie, jak długo potrwa poród i może to być również stresujący etap dla osoby, która Ci towarzyszy. Dlatego warto zabrać ze sobą również kilka rzeczy dla niej:
W zasadzie wszystko, czego tu potrzebujesz, to wygodne ubranie i przybory do mycia. Dużo czasu spędzisz w łóżku z dzieckiem oraz będziesz dochodzić do siebie po porodzie. Podkłady ciążowe na krwawienie poporodowe zostaną Ci zapewnione. Jeśli chcesz karmić piersią i masz już biustonosz do karmienia, możesz go oczywiście spakować. Twoje ubrania również powinny być dostosowane do karmienia piersią. W szpitalu dziecko otrzyma swój pierwszy zestaw ubrań. Ubierając je na drogę do domu potrzebujesz więc tylko jednego kompletu ubrań. Pieluszki i wszystko, co potrzebne do ich zmiany, są zazwyczaj dostępne w szpitalu.
Nasza rada:
W ostatnich tygodniach przed terminem porodu możesz położyć kocyk lub śpiwór dziecka w swoim łóżku. Będzie on bardzo przyjemnie pachniał mamą, co uspokoi Twoje dziecko. Dzięki temu dziecko będzie czuło się komfortowo i bezpiecznie po porodzie.
To, co zawsze powinnaś mieć przy sobie, to oczywiście karta ciąży i karta ubezpieczenia zdrowotnego. Jeśli jesteś ubezpieczona prywatnie lub posiadasz dodatkowe ubezpieczenie szpitalne, dowiedz się dokładnie, co Twoje ubezpieczenie zdrowotne.
W razie potrzeby powinnaś mieć ze sobą:
Wiele szpitali oferuje możliwość oficjalnego zarejestrowania dziecka bezpośrednio na miejscu. Potrzebne będą:
Kilka rzeczy można spakować na samym końcu, np. kabel do ładowania telefonu komórkowego lub szczoteczkę do zębów. Zapisz te rzeczy na kartce w notatniku, ponieważ gdy pojawią się pierwsze skurcze i zaczniesz rodzić, możesz o tym zapomnieć z powodu ekscytacji.
Nasza rada:
Napisz numer telefonu komórkowego osoby towarzyszącej, najlepiej w dobrze widocznym miejscu, na przodzie karty ciąży. Jeśli sprawa jest pilna i nie możesz się z nią skontaktować, położne zadzwonią do niej za Ciebie.
Większość kobiet ma umówioną wizytę na sali porodowej około pięć tygodni przed terminem porodu. W tym czasie możesz zadać kilka pytań, a następnie zebrać wszystko, co chcesz zapakować do torby do szpitala.
Uwaga: treść niniejszego artykułu ma na celu przekazanie ogólnych informacji i jedynie podstawowej wiedzy. Artykuł nie może być traktowany jako kompletne źródło informacji. Sugestie i wskazówki nie zastępują fachowej porady lekarskiej lub farmaceutycznej.