Ciąża
3 trymestr ciąży
Trzeci trymestr to ostatni etap ciąży, który może być dość wyczerpujący. Już niedługo będziesz mogła trzymać swoje dziecko w ramionach!
Zbliża się bardzo szczególny moment
Niezależnie od tego, jaki rodzaj i miejsce porodu wybierzesz, odrobina przygotowania nie zaszkodzi. Co więcej, może być bardzo pomocna, by rozwiać wszelkie Twoje obawy i odpowiedzieć na nurtujące pytania. Mamy dla Ciebie cenne wskazówki i spostrzeżenia, które zawarte są w naszym przewodniku o tym, jak przygotować się do porodu.
Narodziny dziecka to bardzo wyjątkowe wydarzenie, które na zawsze zmienia życie kobiety. To normalne, że myśląc o tym, odczuwasz różne emocje. Często obawy i lęki mieszają się z ciekawością i ciągłym oczekiwaniem. Każdy poród jest wyjątkowy i trudno go opisać słowami. Odpowiednie przygotowanie może pomóc Ci w tym, by narodziny dziecka były wspaniałym przeżyciem. Stworzyliśmy listę najważniejszych punktów, o których powinnaś pamiętać.
Na klasycznych zajęciach przedporodowych dowiesz się wiele o fazach porodu i sposobie przejścia dziecka przez miednicę. Położna wyjaśnia, co skurcze robią z ciałem oraz jak możesz wspierać wszystkie te procesy. Często uczestniczy w tym również osoba towarzysząca. Rozmawiacie na przykład o pozycjach porodowych i możecie je wspólnie wypróbować. Osoba towarzysząca może również poprosić o pośrednictwo podczas porodu, jeśli położna lub lekarze coś zasugerują. Często w ramach tego kursu omawiana jest również pierwsza faza po porodzie i udzielane są pomocne wskazówki dotyczące okresu połogu i karmienia piersią.
Niektóre kursy przygotowujące do porodu skupiają się również na przygotowaniu psychicznym. Jeśli nie, kurs hipnobirthingu jest z pewnością dobrym dodatkiem. Tutaj mniej chodzi o aspekt fizyczny porodu, ale o zrozumienie sposobu oddychania i technik relaksacji, wzmocnienie przekonań i medytacji. Poszczególne ćwiczenia są powtarzane w określonym schemacie. Dzięki takiemu przygotowaniu wiele kobiet może naprawdę przeżyć poród w sposób zrelaksowany i przyjemny.
W czasie ciąży bardzo ważne jest utrzymanie dobrej kondycji i zdrowy tryb życia. To nie tylko zapobiega lub łagodzi wiele dolegliwości ciążowych, ale także pomaga przygotować się do porodu. Dzięki regularnym ćwiczeniom ciało jest silniejsze i bardziej wytrzymałe, a układ sercowo-naczyniowy działa lepiej. Większość kobiet, dzięki regularnym ćwiczeniom odczuwa także większy spokój psychiczny. To również świetna okazja do poznania innych kobiet w ciąży i wymiany doświadczeń. Kobiety w ciąży mogą wybierać spośród szerokiej gamy ćwiczeń, dzięki czemu każda z nich znajdzie coś dla siebie.
Relaksowi sprzyjają też masaże ciążowe, akupunktura lub osteopatia. Klasycznym elementem fizycznego przygotowania do porodu jest również masaż krocza.
Zrównoważona i zrelaksowana
Dzięki tym prenatalnym ćwiczeniom fitness możesz nie tylko zrelaksować się psychicznie, ale także zwiększyć swoją kondycję fizyczną podczas ciąży. Ponadto ćwiczenia mogą pomóc Ci poprawić swoje nastawienie psychiczne i zmniejszyć napięcie.
Warto przygotować się także do czasu już po porodzie. U wielu kobiet w trakcie trzeciego trymestru pojawia się tak zwany "instynkt budowania gniazda": wewnętrzna chęć przygotowania wszystkiego dla dziecka, posiadania czystego mieszkania i po prostu "bycia gotowym". Temat początkowego wyposażenia dla dziecka odgrywa tu dużą rolę. Ważnym spotkaniem podczas przygotowania do porodu jest wstępna rozmowa na sali porodowej. Torbę do szpitala powinnaś spakować już około trzech tygodni przed przewidywanym terminem porodu, tak abyś była gotowa w każdej chwili.
Formalności takie jak wniosek o zasiłek rodzicielski czy ewentualne załatwianie spraw w urzędach również należą do tej kategorii. Wielu kobietom bardzo pomaga świadomość, że wszystko jest pod tym względem przygotowane. Są one wtedy dużo spokojniejsze i lepiej przygotowane na czas porodu. Poglądy na temat wagi poszczególnych spraw są różne, w zależności od związku. Pomocne może być jasne komunikowanie swoich potrzeb oraz podejście do partnera z miłością i wzajemnym zrozumieniem.
Uwaga: treść niniejszego artykułu ma na celu przekazanie ogólnych informacji i jedynie podstawowej wiedzy. Artykuł nie może być traktowany jako kompletne źródło informacji. Sugestie i wskazówki nie zastępują fachowej porady lekarskiej lub farmaceutycznej.