Ciąża
Jak przygotować się do porodu?
Gotowa na spotkanie z dzieckiem? Wszystko, co musisz zrobić przed porodem, znajdziesz tutaj w jednym miejscu.
Między Baby-Glow w ciąży a mdłościami
Niektóre kobiety już we wczesnej ciąży zmagają się z typowymi objawami ciążowymi, takimi jak silne mdłości czy wahania nastroju. Inne ciężarne czują się dobrze i nie mają prawie żadnych dolegliwości. Jak to wygląda w Twoim przypadku? Opiszemy Ci najczęstsze dolegliwości i udzielimy cennych wskazówek w naszym poradniku.
Przez okres około 40 tygodni ciąży w twoim ciele rośnie jedno lub więcej dzieci. To zawsze jest cud, a także ogromne wyzwanie fizyczne i emocjonalne.
"Ciąża to nie choroba" – brzmi popularne powiedzenie. A jednak znajdujesz się w różnych okolicznościach, które nieraz wymagają szczególnej uwagi, a przede wszystkim zrozumienia.
Od nudności i problemów z krążeniem, po wyczerpanie i zatrzymywanie wody – każda przyszła mama może doświadczać bardzo różnych objawów ciąży w poszczególnych trymestrach.
Dla wielu kobiet wczesna ciąża charakteryzuje się problemami z krążeniem, wahaniami nastrojów i porannymi mdłościami. Układ sercowo-naczyniowy zmienia się w kilku aspektach i wiele kobiet odczuwa uporczywe zmęczenie.
To pokazuje, jak wiele robi już Twój organizm, mimo że dziecko jest jeszcze malutkie. Często przyszła mama już na samym początku zauważa, że jej piersi się zmieniają. Nadwrażliwość i/lub uczucie ściągnięcia może utrzymywać się przez kilka tygodni.
Niekiedy już we wczesnej ciąży pojawia się wysoka wrażliwość na zapachy, a u niektórych kobiet może wystąpić krwawienie z dziąseł.
Nasza rada:
Daj sobie trochę czasu, aby oswoić się z ciążą. Słuchaj swojego ciała i pozwól sobie na odpoczynek, kiedy masz na to ochotę.
Dla większości kobiet drugi trymestr to etap ciąży, w którym czują się najlepiej.
Wiele dolegliwości związanych z wczesną ciążą ustąpiło i znów masz więcej energii. Twój brzuch jest teraz pięknie widoczny i z radością możesz obserwować pierwsze ruchy dziecka.
W drugim trymestrze ciąży dziecko rośnie stosunkowo szybko i niektóre kobiety zauważają to po pierwsze przez napiętą skórę na brzuchu, a po drugie poprzez napięcie więzadeł macicy. Więzadła te utrzymują macicę na miejscu i muszą ustąpić podczas fazy wzrostu, co jest odczuwalne jako ciągnięcie w pachwinach. Uczucie to ustępuje zazwyczaj po kilku dniach.
Nasza rada:
Po prostu ciesz się! Wyjdź na smaczny posiłek lub do kina, a może nawet zarezerwuj kilka dni urlopu i pozwól sobie na mentalny odpoczynek.
W ostatnim trymestrze ciąży zwykle kumulują się klasyczne dolegliwości ciążowe. Dziecko bardzo urosło, a Twój brzuch stał się odpowiednio większy.
Wysiłek często jest obecny w Twoim życiu codziennym lub podczas aktywności fizycznej i objawia się poprzez duszności i szybsze wyczerpanie. Zmęczenie oraz zwiększona potrzeba odpoczynku również nie należą do rzadkości.
Nasza rada:
Zafunduj sobie regularne przerwy i znajdź czas na sen także w ciągu dnia! To jest dobre dla ciała i duszy.
Kiedy rosnące dziecko naciska na żołądek, wiele kobiet zmaga się ze zgagą. Gdy dziecko zagłębia się nieco w miednicy matki, problem ten ustępuje. Zamiast tego pojawia się większy nacisk na dno miednicy i pęcherz, co może prowadzić do zwiększonej potrzeby oddawania moczu. Może to być bardzo męczące, zwłaszcza w nocy.
Większość kobiet potrzebuje chwili, aby znaleźć wygodną pozycję do spania i często musi iść do toalety kilka razy w ciągu nocy. Problemy emocjonalne i zmartwienia sprawiają, że wiele przyszłych mam nie śpi dobrze wieczorami lub w nocy, a rano nie są w pełni wypoczęte.
Nasza rada:
Spróbuj zrozumieć zmiany zachodzące w twoim ciele. To nie spowoduje, że dolegliwości znikną, ale pomoże twojemu umysłowi się zrelaksować. Istnieje wiele świetnych książek o ciąży - oraz mnóstwo podcastów! Dzięki temu nawet po nieprzespanej nocy możesz pozwolić sobie na chwilę relaksu na kanapie, by się zregenerować.
Wiele przyszłych mam boryka się z zatrzymywaniem wody w organizmie, w szczególności w miesiącach letnich. Dolegliwości te mogą się nasilać, gdy długo siedzisz lub stoisz. Niektóre kobiety doświadczają wyraźnego obrzęku już wcześnie rano.
Zatrzymywanie wody może również występować w rękach i czasami wiąże się z zespołem cieśni nadgarstka. Objawia się to bólem w nadgarstku i mrowieniem w palcach, co utrudnia zaciskanie pięści. To nie tylko nieprzyjemne, ale także wprowadza ograniczenia w codziennym życiu.
Nasza rada:
Pończochy uciskowe! Nie są może zbyt seksowne, ale w przypadku zatrzymywania wody i obrzęków są bardzo wygodne i skuteczne! Obecnie dostępne są również bardzo dyskretne i eleganckie modele.
Bóle pleców dotykają większość kobiet w ostatnich tygodniach ciąży. Podczas całego okresu ciąży hormony mają ogromny wpływ na wiele obszarów twojego ciała. Progesteron i relaksyna są odpowiedzialne za to, że w ostatnim trymestrze strefa miednicy staje się miękka, co ułatwia poród. Co więcej, dodatkowa waga i ciągnący się ku przodowi brzuch są obciążeniem.
Wszystko to może nasilać bóle pleców, a w rzadkich przypadkach dochodzi nawet do rozluźnienia spojenia łonowego. Dzieje się tak, gdy spojenie łonowe jest rozluźnione w środku miednicy. Zwłaszcza przy przesunięciu ciężaru ciała - np. gdy stoisz na jednej nodze, aby założyć spodnie - może to nagle wywołać bardzo nieprzyjemny ból.
Nasza rada:
Sport lub delikatne ćwiczenia mogą zapewnić równowagę emocjonalną, a także zapobiegać wielu dolegliwościom fizycznym. Ważne jest również dobre samopoczucie: masaż, akupunktura, fizjoterapia lub osteopatia mogą pomóc w wielu dolegliwościach podczas ciąży.
Jeśli dolegliwości ciążowe nie ustępują, zdecydowanie powinnaś porozmawiać ze swoim ginekologiem lub położną. W przypadku wielu z nich istnieją wskazówki i sposoby złagodzenia objawów.
Bardzo dobrym pomysłem na poprawienie samopoczucia w czasie ciąży jest korzystanie z pomocy specjalisty, takiego jak masażysta, fizjoterapeuta lub osteopata.
Uwaga: treść niniejszego artykułu ma na celu przekazanie ogólnych informacji i jedynie podstawowej wiedzy. Artykuł nie może być traktowany jako kompletne źródło informacji. Sugestie i wskazówki nie zastępują fachowej porady lekarza lub farmaceuty.