Od Eau de Toilette do Eau de Parfum
Intensywny zapach czy tylko lekki powiew świeżości? Dowiedz się, jaka jest różnica między wodą perfumowaną, wodą toaletową i innymi oraz jak dużo olejków zapachowych zawiera każda z nich.
Piramida zapachowa: tak skomponowane są perfumy
Zaczyna się od świeżego powiewu, a po kilku minutach zauważasz, że zapach staje się cieplejszy i delikatniejszy. Po kilku godzinach nabiera ciężkości i pachnie zupełnie inaczej niż na początku. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ perfumy są tradycyjnie skomponowane z trzech nut, które tworzą piramidę zapachową. Poniżej dowiesz się, co wyróżnia poszczególne nuty.
Piramida zapachowa obrazuje kompozycję klasycznych perfum w postaci trzypoziomowej piramidy. Aby perfumy stopniowo rozwijały swoją magię, perfumiarze łączą poszczególne komponenty w taki sposób, by były odbierane etapami. Stosują składniki zapachowe, które mają różną trwałość– i dzięki temu stopniowo się uzupełniają. To właśnie obrazują trzy fazy piramidy zapachowej.
1. faza – nuta głowy: Rozpylasz perfumy. To, co teraz czujesz, to nuta głowy zapachu. Utrzymuje się około dziesięciu minut. Jako nuta najbardziej ulotna znajduje się na szczycie piramidy.
2. faza – nuta serca: Po pierwszych dziesięciu minutach rozpoczyna się druga faza. To nuta serca, która będzie Ci towarzyszyć przez następne dwie do czterech godzin. Znajduje się pomiędzy dwiema pozostałymi nutami i dlatego zajmuje środkowy poziom piramidy zapachowej.
3. faza – nuta bazy: Następnie rozpoczyna się trzecia faza. Teraz do głosu dochodzi nuta bazy. Utrzymuje się najdłużej – możesz czuć ją na sobie lub na ubraniach przez kilka dni. Ta ostatnia i najtrwalsza nuta odpowiada najniższemu poziomowi piramidy.
Nuta głowy to pierwsze, co czujesz po rozpyleniu perfum. To nuta otwarcia, która wpływa na pierwsze wrażenie. Z reguły w nucie głowy dominują świeże i korzenne komponenty zapachowe, jednak są one dość ulotne. Już po dziesięciu minutach prawie ich nie czujesz i wtedy rozwija się kolejna faza Twoich perfum.
Zielone, cytrusowe, wodne: w nucie głowy znajdziesz przeważnie lekkie zapachy. Należą do nich owoce cytrusowe, takie jak mandarynka, cytryna czy bergamotka, ale także inne owoce, jak brzoskwinia czy ananas. W nucie głowy pojawiają się również delikatne kwiatowe aromaty lawendy czy kwiatu pomarańczy. Dołączają do nich korzenne niuanse, na przykład zioła i zielona herbata. Pieprz i imbir nadają pierwszej fazie zapachu pobudzający, orientalny charakter.
Zapachy damskie, męskie i unisex pachną wyraźnie inaczej. Nie wynika to jednak z faktu, że poszczególne składniki zapachowe są stosowane na przykład wyłącznie w perfumach męskich, lecz z ich połączenia. Podobne kompozycje znajdziesz zwłaszcza w nucie głowy.
Na przykład w Aqua Allegoria Granada Salvia marki Guerlain, CK One marki Calvin Klein i Boss Bottled marki Hugo Boss poczujesz niepowtarzalny zapach bergamotki. Każdy z nich sam w sobie to typowy zapach dla kobiet, unisex i dla mężczyzn. Niemniej jednak ich nuty głowy się pokrywają. Inny przykład: Męski Bleu de Chanel, słodki Black Opium Yves Saint Laurent i delikatny zapach unisex Fleur de Peau Diptyque mają w swoich nutach głowy różowy pieprz.
Gdy nuta głowy zanika, na pierwszy plan wysuwa się nuta serca. Definiuje rzeczywisty charakter zapachu i daje mu przestrzeń. Według niej określa się również rodzinę zapachową, czyli to, czy dane perfumy należą do zapachów kwiatowych czy owocowych. Nuta serca utrzymuje się od dwóch do czterech godzin, znacznie dłużej niż nuta głowy, łącząc akordy nuty głównej i bazowej.
Pełne, miękkie, okrągłe: w drugiej fazie zapachowej do głosu dochodzą cieplejsze aromaty. Są trwalsze niż świeże tony nuty głowy i nadają perfumom wyrazistości i charakteru. Nutę serca tworzą kwiatowe akordy róży, bzu i jaśminu – również w zapachach dla mężczyzn. Dopiero teraz wyrazu nabierają także pelargonia, frezja, tuberoza, orchidea i ylang-ylang. Za bardziej pudrowe zapachy odpowiadają fiołek, irys i mimoza. Dołączają do nich aromaty owocowe, ziołowe i korzenne, takie jak imbir, cynamon czy kardamon.
Spektakularny aromat jaśminu sambac słusznie jest ulubioną nutą serca. I dotyczy to zarówno zapachów damskich i unisex, jak i – choć rzadziej – męskich. Znajdziesz go na przykład w damskich perfumach Libre marki Yves Saint Laurent, w zapachu unisex Rouge Malachite marki Armani Privé oraz w męskich perfumach Colonia Pura marki Acqua di Parma. Jeśli wolisz mniej kwiatowe, a bardziej korzenne zapachy, wypróbuj perfumy z kardamonową nutą serca. Znajdziesz ją na przykład w The One for Men marki Dolce & Gabbana, świeżym damskim zapachu Versense marki Versace lub perfumach unisex Juniper Sling marki Penhaligon's London.
Kiedy zapach nuty serca słabnie, pojawia się nuta bazy. Stanowi ona fundament Twoich perfum i stabilizuje całą kompozycję zapachową. Odpowiada również za to, że perfumy pachną inaczej na różnych osobach. Dzieje się tak dlatego, że nuta bazy rozwija się z poszczególnych aromatów, ale wpływ na nią ma także wartość pH Twojej skóry i gospodarka hormonalna. Dlatego perfumy na koleżance czy koledze mogą Ci się bardzo podobać, a na Tobie samej zupełnie nie. Nuta bazy utrzymuje się najdłużej, do kilku dni.
Wciągająca, zmysłowa, głęboka: nuta bazy pachnie spokojnie i uziemiająco. Kreatorzy perfum używają zarówno żywicznych, jak i drzewnych komponentów zapachowych, takich jak labdanum, wanilia, korzeń irysa, drzewo sandałowe, cedr, kadzidło i cyprys. Działają one również jako utrwalacze. To znaczy, że same w sobie są ciężkie i ulatniają się bardzo powoli. Jednocześnie sprawiają, że mniej trwałe zapachy dłużej utrzymują się na skórze. Paczula, ambra i piżmo są szczególnie popularne w perfumach orientalnych. Można też wybrać nuty bazy gourmand, takie jak fasola tonka, orzechy, kakao, miód czy karmel. Dodaje się do nich bezwonne utrwalacze, gdyż same nie utrwalają zapachów.
Choć wszystkie nuty bazy wyróżniają się głębią i ciężkością, olfaktorycznie mocno się różnią. Od korzennych po słodkie, istnieje wiele różnych nut bazy. Wyjątkowo słodki i pociągający jest zapach wanilii. Znajdziesz go na przykład w damskim zapachu Hypnotic Poison marki Dior, w męskim zapachu Noir Extreme marki Tom Ford oraz w ekscentrycznym zapachu unisex Accento marki Xerjoff. Z kolei bardziej balsamiczny jest zapach z drewnem cedrowym jako nutą bazy. Nutę tę można znaleźć m.in. w damskich perfumach Chloé marki o tej samej nazwie, kultowych męskich perfumach Le Male marki Jean Paul Gaultier oraz zapachu unisex Mémoire d'une Odeur marki Gucci.
Zapachy działają na zasadzie piramidy zapachowej, gdzie poszczególne nuty stopniowo rozwijają się z upływem czasu.
Trzy różne nuty – głowy, serca i bazy oznaczają różne aromaty, które rozwijają się jeden po drugim w trzech fazach zapachowych.
Po rozpyleniu perfum najmocniej czuć nutę głowy, a po około dziesięciu minutach pojawia się nuta serca. Po około dwóch do czterech godzin wyraźnie wyczuwalna jest nuta bazy.
Tak, to możliwe. Nuty bazy różnią się ciężkością i mogą być również wyczuwalne w nucie serca, przykładem jest drewno sandałowe. Sprawdza się to zwłaszcza wtedy, gdy są mniej skoncentrowane niż w nucie bazy. Cięższe nuty głowy, takie jak pieprz, mogą również zagościć w nucie serca, o ile występują w wyższym stężeniu.