Malowanie rzęs rano lub naklejanie sztucznych rzęs, zdejmowanie maskary wieczorem lub zdejmowanie sztucznych rzęs: ci, którzy pragną więcej objętości i długości dla swoich rzęs, często muszą poświęcić dużo czasu na stylizację tych delikatnych włosków. Istnieje jednak prosty i trwały sposób na stylizację wyrazistych rzęs, który wcale nie jest nowością: Farbowanie rzęs. Przy tej metodzie koloryzujesz swoje rzęsy za pomocą specjalnej farby. Możesz to zrobić w domu, a cały proces trwa tylko kilka minut. Mały wysiłek, duży efekt – koloryzacja rzęs ma wiele zalet:
Przed przystąpieniem do farbowania rzęs, najpierw wybierz odpowiedni odcień. Powinien on być dopasowany do naturalnego koloru włosów i brwi, najlepiej o maksymalnie dwa tony ciemniejszy niż naturalny kolor twoich włosów, aby uniknąć zbyt dużych kontrastów. Dla osób o jasnym typie urody, brązowe odcienie mogą wyglądać bardzo naturalnie. Jeśli jesteś osobą o ciemniejszym typie urody, możesz sięgnąć po czarną farbę do rzęs.
Wskazówka: używając głębokiej czerni lub czerni z niebieskim odcieniem, możesz stworzyć typowy, dramatyczny efekt maskary, niezależnie od typu skóry i włosów. Im twoje rzęsy są naturalnie gęstsze i dłuższe, tym efekt może być bardziej wyrazisty.
Oprócz farby, będziesz potrzebować także następujących akcesoriów:
Najłatwiej jest użyć kompletnego zestawu do farbowania rzęs, który zawiera wszystkie niezbędne produkty.
Gdy masz już wszystko, czego potrzebujesz do farbowania rzęs, możesz rozpocząć sesję "zrób to sam". W poniższej instrukcji zebraliśmy dla ciebie wszystkie kroki:
Aby farba mogła się utrzymać na rzęsach, muszą być one oczyszczone z tłuszczu i resztek maskary. Najlepiej zrobić to za pomocą odtłuszczającego płynu do demakijażu oczu. Bardzo dokładnie może usunąć brud produkt z technologią micelarną. Czasami, pomimo oczyszczenia, na nasadzie rzęs mogą pozostać resztki maskary lub cienia do powiek, dlatego warto dodatkowo przetrzeć je patyczkiem higienicznym. Zanurz patyczek w płynie do demakijażu i przetrzyj nim górną i dolną linię rzęs. Będzie to łatwiejsze, jeśli przytrzymasz powiekę palcem przy zewnętrznym kąciku oka.
Na górnej powiece, aż do linii rzęs, nałóż tłusty krem, aby chronić skórę przed plamami z farby. Dolne powieki możesz ochronić przy pomocy półksiężycowatych padów ochronnych - w kompletnych zestawach do farbowania powinny być dołączone. Posmaruj szorstką stronę padów ochronnych odrobiną kremu i połóż je kremem do dołu tuż pod linią rzęs na dolnej powiece. Brak padów? W takim przypadku użyj przeciętego na pół wacika, który również przymocuj kremem do dolnych powiek.
W niektórych zestawach najpierw nakładasz developer bezpośrednio na rzęsy, a potem farbę. W większości zestawów musisz jednak najpierw aktywować farbę. W tym celu mieszasz farbę i developera razem w małej miseczce, inicjując reakcję chemiczną. Mieszanie najlepiej wykonaj załączonym patyczkiem, ale może się to również udać zwykłym drewnianym wykałaczką. Farba powinna być gęsta, niezbyt płynna. Dokładne instrukcje przygotowania farby oraz ilości farby i developera, które powinieneś użyć, znajdziesz w ulotce dołączonej do opakowania. Podczas całego procesu farbowania noś rękawiczki jednorazowe, aby uniknąć zabarwienia na dłoniach.
Zacznij od jednego oka, a potem przejdź do drugiego: Zamknij oko i nałóż farbę na górną, a następnie na dolną linię rzęs za pomocą patyczka higienicznego lub grzebyczka do rzęs (zazwyczaj dołączonego do zestawu). Aplikuj farbę od nasady aż po końcówki rzęs, stukając - często daje to lepsze efekty niż smarowanie. Szczególną uwagę zwróć na rzęsy w zewnętrznym kąciku oka. Precyzyjne nałożenie farby jest bardzo ważne, aby wszystkie włoski były pokryte. Gdy wszystkie rzęsy będą dobrze pokryte farbą, pozostaw ją na kilka minut - dokładny czas działania znajdziesz w ulotce dołączonej do produktu. Jeśli farba dostanie się poza rzęsy, szybko usuń ją patyczkiem higienicznym, w przeciwnym razie możesz zyskać kilka niechcianych piegów.
Po upływie czasu działania delikatnie zdejmij farbę, przecierając suchym wacikiem od góry do dołu przez zamknięte oko. Następnie powtórz to mokrym wacikiem. Upewnij się, że usunąłeś całą farbę. Następnie przystąp do koloryzacji rzęs drugiego oka.
Aby upewnić się, że żadne resztki farby nie pozostały na linii rzęs, możesz (po zafarbowaniu obu oczu) dokładnie umyć całą twarz wodą i środkiem do mycia twarzy. Jeśli jakaś farba dostanie się do oczu, przemyj je czystą wodą. Proces farbowania jest teraz zakończony.
Aby wzmocnić efekt świeżo zafarbowanych rzęs, możesz nadać im kształt za pomocą zalotki. Najlepiej wcześniej lekko ją podgrzać suszarką do włosów, dzięki czemu jej efekt modelujący może trwać dłużej.
Po farbowaniu rzęs zadbaj o delikatną skórę wokół oczu, dając jej dodatkową porcję pielęgnacji, co sprawi, że Twoje oczy będą jeszcze bardziej promienne. Szybki efekt regeneracyjny mogą zapewnić nawilżające plastry pod oczy. Połóż je pod oczy i pozostaw na co najmniej dziesięć minut. Szczególnie relaksująco może działać, jeśli przechowujesz plastry w lodówce.