Darmowa dostawa od 149zł lub z Douglas Collection  Bezpłatny zwrot przez 30 dni   Dostawa w 1-2 dni robocze¹   2 próbki gratis¹

Kuperoza

Jeżeli na suchej i wrażliwej skórze w okolicach nosa lub policzków pojawiają się rozproszone zaczerwienienia i delikatne naczynka krwionośne, może to wskazywać na trądzik różowaty. Tutaj przeczytasz, co jest przyczyną trądziku różowatego oraz jak należy dbać o tego typu skórę.

Informacje sprawdzone i przygotowane we współpracy z biochemikiem – dr. Sarah Schunter z Monachium.

Pielęgnacja skóry może przynieść ulgę i wspomóc w różnych stanach skóry oraz schorzeniach dermatologicznych. Jednak w przypadku choroby skóry lub podejrzenia takiego schorzenia, zawsze najważniejsza jest konsultacja lekarska. Tylko dermatolodzy mogą postawić medyczną diagnozę i w razie potrzeby rozpocząć odpowiednie leczenie farmakologiczne.

W skrócie: kuperoza

  • Przewlekła choroba skóry, która dotyczy głównie obszaru twarzy.
  • Rozszerzone naczynia krwionośne prowadzą do zaczerwienienia i wrażliwości skóry.
  • Kuperoza spowodowana jest genetycznym osłabieniem elastyczności tkanki łącznej.
  • Pielęgnacja skóry w przypadku trądziku różowatego: lekkie, łagodzące i bezzapachowe produkty do pielęgnacji skóry.

Dermatologische Hautpflege

Co to jest kuperoza?

Kuperoza, znana również jako trądzik różowaty, to niezakaźne schorzenie skóry, które przede wszystkim objawia się na twarzy. Zazwyczaj dotyka kobiet powyżej 30. roku życia. Wczesne objawy trądziku różowatego to lekkie zaczerwienienie twarzy, które jednak może ustępować.

Im dłużej trwa kuperoza, tym bardziej prawdopodobne jest, że zaczerwienienie będzie się utrzymywać. Ponadto w okolicy nosa i policzków pojawiają się drobne żyłki (naczynia włosowate), które przebijają sie przez skórę. Mają zwykle czerwony lub niebieski kolor. W zależności od stopnia zaawansowania trądziku różowatego, można zaobserwować pojedyncze żyłki, które rozprzestrzeniają się aż do sieciowatego układu naczyń. W późniejszym stadium trądziku różowatego skóra staje się również znacznie bardziej wrażliwa, co objawia się silnym wysuszeniem, uczuciem napięcia, pieczeniem i swędzeniem. To wszystko prowadzi również do uszkodzenia bariery ochronnej skóry, co dodatkowo pogarsza jej stan.

Objawy kuperozy:

  • Na początku: lekkie zaczerwienienie twarzy, które jednak nie utrzymuje się przez długi czas
  • Widoczne, delikatne naczynka krwionośne o czerwono-niebieskim zabarwieniu na obszarze nosa i policzków
  • Często towarzyszy im sucha i wrażliwa skóra
  • Im dłużej trwa trądzik różowaty, tym bardziej skóra ma tendencję do odczuwania napięcia, swędzenia i pieczenia.

Jakie są przyczyny kuperozy?

Trądzik różowaty jest chorobą skóry o podłożu genetycznym. W wyniku tej uwarunkowanej predyspozycji, tkanka łączna u osób dotkniętych trądzikiem różowatym wykazuje pewną słabość i nie jest tak silna i odporna, jak powinna być.

W przypadku kuperozy osłabienie tkanki łącznej widoczne jest w tkance łącznej drobnych naczyń krwionośnych (naczyń włosowatych). W rezultacie dotknięte chorobą naczynia krwionośne rozszerzają się, co może prowadzić do zastoju krwi. Szczególnie na twarzy - policzkach i nosie - te naczynia krwionośne prześwitują przez skórę na czerwono-niebiesko.

Co można zrobić w przypadku kuperozy?

Ponieważ kuperoza ma podłoże genetyczne, nie można jej całkowicie wyleczyć ani zatrzymać. Jednak można złagodzić nasilenie choroby lub spowolnić jej postęp, unikając czynników, które mogą nasilić trądzik różowaty:

  • Zmiany temperatury, takie jak wysoka temperatura lub ekstremalne zimno.
  • Czynniki środowiskowe, takie jak słońce, wiatr, spaliny, pyłki lub zanieczyszczenie powietrza.
  • Substancje drażniące, takie jak nikotyna, perfumy, alergeny lub maści z kortyzonem.
  • Pikantne jedzenie lub alkohol.
  • Mechaniczne podrażnienia skóry, takie jak ucisk lub fizyczne złuszczanie.
  • Czynniki psychiczne, takie jak stres i złość.
  • Niewłaściwa pielęgnacja skóry.

Jeśli zauważysz objawy trądziku różowatego na skórze, oprócz konsultacji dermatologicznej warto wziąć pod uwagę powyższe punkty.

Pielęgnacja skóry przy kuperozie

Skóra dotknięta trądzikiem różowatym może wykazywać trzy główne cechy, zależnie od stadium i trwania choroby: skłonność do zaczerwienień, podrażnienia skóry i osłabioną barierę skórną. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji skóry można zająć się wszystkimi tymi trzema aspektami.

Składniki łagodzące i działające przeciwzapalnie mogą zmniejszyć zaczerwienienie skóry. W tym przypadku warto sięgnąć po pantenol, bisabolol, alantoinę i niektóre przeciwutleniacze. Aby złagodzić objawy suchej i osłabionej bariery skórnej, warto stosować serum, emulsje, balsamy i kremy pielęgnacyjne, które ją wzmacniają i regenerują. Jednak równocześnie te produkty nie powinny być zbyt obciążające. Zbyt bogate składy produktów mogą powodować nagromadzenie ciepła na powierzchni skóry, co niekorzystnie wpływa na osłabione naczynia krwionośne. Wywołane ciepło może dodatkowo nasilać objawy trądziku różowatego. Dlatego należy unikać wazeliny, cold creamów lub bardzo bogatych kremów, a zamiast tego używać lekkich emulsji i fluidów.

Oczywiście należy unikać drażniących składników, takich jak alkohole, perfumy, substancje zapachowe lub olejki eteryczne - w przypadku trądziku różowatego kluczową zasadą jest pielęgnacja bezzapachowa i łagodząca.

Produkty do pielęgnacji przy kuperozie

Najczęsciej zadawane pytania dotyczące kuperozy

Jaka jest różnica między kuperozą a trądzikiem różowatym?

Kuperoza często jest mylona z trądzikiem różowatym (rosacea), także dlatego, że oba schorzenia skórne mają pewne podobieństwa. Faktycznie, granica między kuperozą a rosaceą - zwłaszcza we wczesnym stadium - często jest płynna. Ogólnie rzecz biorąc, kuperoza i trądzik różowaty to różne schorzenia o różnych przyczynach. Podczas gdy kuperoza ma głównie związek z osłabieniem tkanki łącznej, rosacea to przewlekła choroba zapalna skóry.

Jednak kuperoza może towarzyszyć rosacei i występować razem z nią. W miarę postępującego osłabienia tkanki łącznej i ścian naczyń, w przypadku kuperozy może dochodzić do zapalnych zmian w skórze. To zapalenie jest charakterystyczne dla trądziku różowatego, dlatego kuperoza czasami uważana jest za wczesną postać rosacei. Niemniej jednak, kuperoza nie musi koniecznie prowadzić do rozwoju trądziku różowatego.

Czy kuperozę można całkowicie wyleczyć?

Zwłaszcza we wczesnych fazach couperosis skóra może nadal dobrze się regenerować, a zaczerwienienie czasami całkowicie znika. Konsekwentne unikanie znanych czynników drażniących i stosowanie odpowiedniej pielęgnacji skóry pozwala utrzymać jej wygląd w ryzach.

W dłuższej perspektywie, im dłużej trwa kuperoza i im więcej naczyń krwionośnych oraz zaczerwienień się pojawia, tym mniej skuteczna może być pielęgnacja skóry. W tym stadium pielęgnacja skóry działa głównie łagodząco, redukując na przykład zaczerwienienia, suchość i swędzenie skóry. W przypadku trwałych zaczerwienień i silnie widocznych naczynek, tylko leczenie dermatologiczne za pomocą lasera może naprawdę zapewnić całkowitą ulgę.

Dlaczego warto stosować ochronę przeciwsłoneczną w przypadku kuperozy?

Słońce i promieniowanie UV są znanymi czynnikami drażniącymi, które mają dodatkowy negatywny wpływ na cerę naczynkową. Dlatego zaleca się ochronę przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych i unikanie południowych upałów. Ponadto należy stosować łagodny i łatwy w aplikacji krem przeciwsłoneczny bez dodatku substancji zapachowych.

Inne tematy dotyczące pielęgnacji skóry:

Kondycje i rodzaje skóry

Trądzik różowaty

Trądzik różowaty objawia się między innymi w postaci zaczerwienionej i zaognionej skóry. Zawsze powinien być diagnozowany dermatologicznie. 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Składniki aktywne

Pantenol

Pantenol może pomóc ustabilizować barierę skórną i poprawić poziom nawilżenia skóry. Ponadto jest znany ze swoich właściwości łagodzących.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Kondycje i rodzaje skóry

Plamy pigmentacyjne

Od piegów po znamiona: czym są plamy pigmentowe, jak się rozwijają - i czy w ogóle możemy coś zrobić przeciwko zaburzeniom pigmentacji?

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ