Darmowa dostawa od 149zł lub z Douglas Collection  Bezpłatny zwrot przez 30 dni   Dostawa w 1-2 dni robocze¹   2 próbki gratis¹

Cienie pod oczami

Cienie, opuchlizna lub zaczerwienienia pod oczami – cienie pod oczami objawiają się w różnych formach i są przede wszystkim problemem kosmetycznym. Więcej o przyczynach cieni pod oczami i co można z nimi zrobić.

Informacje zostały zweryfikowane i przygotowane we współpracy z biochemiczką dr Sarah Schunter z Monachium.
W SKRÓCIE: CIENIE POD OCZAMI
  • Cienie pod oczami objawiają się m.in. jako ciemne cienie, zaczerwienienia lub opuchlizna
  • Cienka skóra pod oczami sprawia, że cienie pod oczami są szczególnie widoczne
  • Przyczyny powstawania cieni pod oczami są różne i zależą od stylu życia, predyspozycji czy typu skóry
  • Kremy pod oczy z określonymi składnikami mogą zmniejszyć widoczność cieni pod oczami

Tak mogą wyglądać cienie pod oczami

Stres, brak snu lub nocne szaleństwa: niewielkim zaskoczeniem jest, gdy rano w lustrze widać ciemne cienie i worki pod oczami. Po odpoczynku i śnie zwykle wygląda to już zupełnie inaczej. Ale nie zawsze cienie pod oczami wiążą się z brakiem snu lub stresem, są one również związane z indywidualnymi czynnikami takimi jak typ skóry, wiek czy styl życia.

Typowe rodzaje cieni pod oczami

  • Czerwonawe do niebieskich: głównie u osób o jasnym typie skóry z powodu prześwitujących naczyń
  • Opuchnięte: przez gromadzenie się płynu w tkance
  • Ciemne: z powodu nadmiernej pigmentacji skóry, często dziedziczne
  • Zapadnięte: przez zmniejszenie ilości tkanki tłuszczowej podskórnej, na przykład w wieku lub przy utracie wagi

Jaka jest przyczyna cieni pod oczami?

Przyjrzyjmy się bliżej skórze pod oczami, można zauważyć, że mamy do czynienia z bardzo cienką warstwą skóry. To sprawia, że szczególnie u osób o jasnym typie skóry naczynia krwionośne są widoczne przez skórę. Cienie pod oczami pojawiają się wtedy w kolorze czerwonym do niebieskiego. Również z powodu cienkiej skóry płyn może łatwiej gromadzić się w tkance. Szczególnie rano po przebudzeniu często mamy opuchnięte lub obrzmiałe oczy. Wynika to z tego, że podczas snu cyrkulacja naszej limfy jest mniejsza, co powoduje zastój wody w tkankach.

Podczas gdy czerwono-niebieskie lub opuchnięte cienie pod oczami mają związek z samą strukturą skóry, są cienie pod oczami, które wynikają z konkretnej przebarwienia skóry. Niektóre osoby mają genetycznie bardziej pigmentowaną część wokół oczu, która w efekcie wydaje się ciemniejsza.

Ostatecznie również ogólne starzenie się skóry sprzyja pojawianiu się cieni pod oczami. W miarę postępowania procesu starzenia skóra staje się jeszcze cieńsza i bardziej przezroczysta. Ponadto traci jędrność, elastyczność i tkankę tłuszczową podskórną, co dodatkowo powoduje zwisającą skórę pod oczami. Jest to część naturalnego (wewnętrznego) procesu starzenia, ale również przedwczesne starzenie się skóry spowodowane czynnikami zewnętrznymi może odgrywać rolę. Na przykład niezdrowy styl życia, palenie, alkohol, stres czy promieniowanie UV mogą również wpływać na wygląd cieni pod oczami.

Co robić na cienie pod oczami?

Cienie pod oczami są przede wszystkim problemem kosmetycznym, dlatego sięganie po korektor i makijaż wydaje się oczywiste. Jednak oprócz tego, w zależności od rodzaju cieni pod oczami, istnieje kilka wskazówek i porad, które warto bliżej przyjrzeć:

Porady na czerwono-niebieskie cienie pod oczami

Przy jasnej skórze naczynia krwionośne naturalnie prześwitują przez skórę. Specjalne kremy pod oczy dla tego typu cieni działają z kosmetyczno-dekoracyjnym efektem, który wyrównuje kolor. Innych specyficznych składników dla tego typu cieni pod oczami nie ma. Zamiast tego w takich przypadkach może również być zalecane medyczne badanie poziomu żelaza, aby wykluczyć niedobór żelaza lub anemię (niedokrwistość), które często wiążą się z bladą skórą. W estetycznej dermatologii można również używać własnego tłuszczu lub kwasu hialuronowego, który jest wstrzykiwany między skórę a leżące pod nią naczynia krwionośne.

Porady na opuchnięte cienie pod oczami i worki pod oczami

Dobra wiadomość: często opuchnięte cienie pod oczami są tymczasowe i ustępują zazwyczaj w ciągu pierwszych pół godziny po przebudzeniu. Możesz to wspomóc, delikatnie chłodząc okolicę oczu. Na przykład za pomocą zimnej łyżeczki, kompresów, chłodzących poduszek lub schłodzonych wałków z jadeitu. Dzięki temu naczynia krwionośne i limfatyczne się kurczą, a obrzęk szybciej ustępuje dzięki tzw. „efektowi ściągającemu”. Niektóre kremy pod oczy wykorzystują właśnie ten efekt i zawierają składniki takie jak kofeina, ekstrakt z zielonej herbaty, ekstrakt z czarnej porzeczki, garbniki czy taniny.

Uporczywe worki pod oczami, które utrzymują się na stałe, często wiążą się ze starzeniem skóry. Więcej na ten temat w poniższym akapicie: „Porady na zapadnięte cienie pod oczami”.

Porady na ciemne cienie pod oczami

Ponieważ ciemne cienie pod oczami rzeczywiście wynikają z nadmiernej pigmentacji – czyli zwiększonego nagromadzenia barwnika skórnego melaniny – można tutaj bardziej celować w kremy pod oczy. Takie kremy pod oczy działają na zasadzie rozjaśniania, co może nie sprawić, że pigmentacja całkowicie zniknie, ale znacząco jaśniejsza się staje. Powszechne składniki w kremach pod oczy przeciwko ciemnym cieniom i cieniom spowodowanym przez nadmierną pigmentację to acetyloglukozamina, niacynamid, alfa arbutyna lub witamina C.

Porady na zapadnięte cienie pod oczami

Najskuteczniejsza rada przeciwko zapadniętym cieniom pod oczami i uporczywym workom pod oczami zaczyna się długo przed ich właściwym powstaniem. Kto już wcześnie chroni swoją skórę przed przedwczesnym starzeniem, może długoterminowo i zapobiegawczo działać przeciwko tego typu cieniom pod oczami. Do tego należy zdrowy styl życia: odpowiednie nawadnianie, zdrowa dieta, ograniczenie alkoholu, rezygnacja z nikotyny, regularne ćwiczenia. Ale również odpowiednia pielęgnacja skóry, a przede wszystkim regularne stosowanie ochrony przeciwsłonecznej.

Gdy worki pod oczami i zapadnięte cienie pod oczami już się pojawią, pielęgnacja skóry może tylko wspomagać, na przykład poprzez optyczne maskowanie zmarszczek przez stosowanie określonych substancji. Pielęgnujące składniki łagodzą zmarszczki spowodowane suchą skórą, składniki na bazie silikonu mogą natomiast działać jako tymczasowy wypełniacz, redukując optycznie głębokość zmarszczek. Cudownego środka na worki pod oczami czy zapadnięte cienie pod oczami jednak nie ma, gdy zmarszczki już powstaną, nie da się ich zlikwidować. Pozostaje tylko zaakceptowanie lub wizyta w estetycznej dermatologii (wstrzyknięcia kwasu hialuronowego lub własnego tłuszczu).

FAQ cienie pod oczami

O autorze
Dr. Sarah Schunter:

„Każdy, kto rozumie, jak działają składniki kosmetyków, robi pierwszy krok w kierunku skutecznej pielęgnacji skóry” - mówi dr hab. Sarah Schunter. Jako lekarz biochemii lubi analizować często tajemnicze listy składników produktów do pielęgnacji skóry: co się w nich znajduje i jak one działają. Jest przekonana, że dzięki tej wiedzy można określić odpowiednią pielęgnację dla każdego rodzaju skóry i każdego stanu skóry."

Podkrązone oczy | Perfumeria DOUGLAS

(0)