Czy olej kokosowy pomaga przy skórze trądzikowej i z niedoskonałościami?
Badania dermatologiczne wykazały, że kwas laurynowy ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Kwas laurynowy oddziałuje z błoną lipidową niektórych bakterii nieskórnych, które często są przyczyną stanów zapalnych i wyprysków, w tym Propronibacterium acnes. Kwas laurynowy zaburza strukturę błony niektórych bakterii, powodując jej niestabilność i ostatecznie prowadząc do śmierci bakterii. Do tej pory jednak efekt ten zaobserwowano jedynie w przypadku wyizolowanego kwasu laurynowego.
Z tego względu, że olej kokosowy zawiera dużą ilość kwasu laurynowego, wielu producentów również ogólnie przypisuje olejowi kokosowemu skuteczność przeciwbakteryjną, ale należy to interpretować ostrożnie. Ostatecznie należy indywidualnie ocenić, czy pielęgnacja olejem kokosowym jest skuteczna dla skóry zanieczyszczonej. Z dermatologicznego punktu widzenia nie należy jednak oczekiwać od niego zbyt wiele.
Krem przeciwsłoneczny z olejem kokosowym?
Coraz częściej czyta się, że olej kokosowy jest naturalną i „nietoksyczną” alternatywą dla konwencjonalnych produktów do ochrony przeciwsłonecznej. W Internecie można znaleźć wiele przepisów na „zrób to sam” na filtry przeciwsłoneczne na bazie oleju kokosowego, a także pochwały za skuteczność tego naturalnego filtru przeciwsłonecznego. Jest to nie tylko nieodpowiedzialne, ale także bardzo niebezpieczne. Chociaż oleje roślinne mogą w niewielkim stopniu pochłaniać promieniowanie UV, nie jest to wystarczające, aby chronić skórę przed promieniowaniem UV.
Rzekomo pozytywne doniesienia o oleju kokosowym jako filtrze przeciwsłonecznym opierają się na doświadczeniach poszczególnych osób. W tym kontekście mówi się o „dowodach anegdotycznych”. Jednak nadal nie ma naukowo udowodnionych dowodów na to, że olej kokosowy nie zastępuje starannie opracowanych i bezpiecznych produktów do ochrony przeciwsłonecznej.
Czy olej kokosowy pomaga w walce z cellulitem?
Cellulit to efekt strukturalny głównie ze względu na słabą tkankę łączną. Nawet jeśli wielu producentów próbuje go w regularnych odstępach czasu z rzekomymi kremami, balsamami i wszelkiego rodzaju zabiegami antycellulitowymi – żaden środek dermatokosmetyczny nie jest w stanie przezwyciężyć tej strukturalnej słabości skóry na dłuższą metę.