Darmowa dostawa od 149zł lub z Douglas Collection  Bezpłatny zwrot przez 30 dni   Dostawa w 1-2 dni robocze¹   2 próbki gratis¹

Olej z dzikiej róży

Olej z dzikiej róży, znany również jako olejek z nasion dzikiej róży jest kompleksowy w swoim składzie i stanowi wzbogacenie do pielęgnacji cery dojrzałej, suchej, a nawet z niedoskonałościami.

Fachowo sprawdzone informacje:

dzięki biochemikowi dr. S. Schunter z Monachium.

Właściwości olejku z dzikiej róży

Rosehip Oil (INCI: Rosa Canina Seed Oil lub np. Rosa Moschata Seed Oil, Rosa Rubiginosa Seed Oil) otrzymywany jest z nasion dojrzałej róży poprzez tłoczenie lub ekstrakcję. Kolor oleju waha się od jasnożółtego do złocistożółtego, jeśli pochodzi z nasion, lub jest lekko czerwonawy, jeśli jest pobierany z całego owocu. Nawet jeśli nazwa to sugeruje, olejek z dzikiej róży nie pachnie różami, lecz ma lekko orzechowy, słodko-kwaśny woń. Tłoczony na zimno olej z dzikiej róży może nawet mieć lekko „rybi” zapach ze względu na dużą zawartość wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. W rzeczywistości udział nienasyconych kwasów tłuszczowych jest niezwykle wysoki i wynosi około 33% kwasu linolenowego i 44% kwasu linolowego. Wpływa to również na stabilność olejku: po otwarciu olej z dzikiej róży należy zużyć w ciągu 3-6 miesięcy.

Wartościowe składniki

  • Kwas linolenowy: podwójnie nienasycony kwas tłuszczowy omega-3 jest niezbędnym składnikiem odżywczym, którego nie może wytworzyć sam metabolizm człowieka. W sektorze pielęgnacji skóry kwas linolenowy jest szczególnie ceniony ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne.
  • Kwas linolowy: potrójnie nienasycony kwas tłuszczowy omega-6, który jest również niezbędny dla organizmu człowieka. Jest częścią kolejnej grupy ważnych lipidów błonowych (ceramidów) i dlatego ma kluczowe znaczenie dla nienaruszonej bariery skórnej.
  • Pochodne witaminy A: różne badania wskazują na obecność kwasu all-trans-retinowego w oleju z dzikiej róży. Mówi się, że pochodna witaminy A, która jest również używana w dermatologii pod nazwą „tretynoina” w leczeniu trądziku, jest obecna w śladowych ilościach - chociaż różni się to w zależności od produkcji olejku. Wyraźnie wyczuwalna jest prowitamina A (beta-karoten), która jest przekształcana w skórze w retinol i ostatecznie w kwas retinowy. Pochodne witaminy A to klasyczne składniki przeciwstarzeniowe, ponieważ działają antyoksydacyjnie, wspomagają regenerację i ujędrniają skórę.

Olejek z dzikiej róży do pielęgnacji skóry

Olejek z dzikiej róży nadaje się szczególnie do pielęgnacji skóry dojrzałej, suchej, wrażliwej lub podrażnionej. Jak żaden inny sprzyja regeneracji, dlatego jest często stosowany w leczeniu blizn, przebarwień, egzemy czy łuszczycy (łuszczycy).

Olejek z dzikiej róży jako średnio rozprowadzający się olejek łatwo rozprowadza się na skórze, szybko się wchłania i ma długotrwałą pielęgnację. Miękkie i przyjemne uczucie na skórze zapewnia głównie zawarty w nimkwas oleinowy. Ponadto kwas oleinowy działa jako „ulepszacz”, ponieważ wspomaga transport innych składników do skóry. Z tego względu olej z dzikiej róży jest szczególnie odpowiedni w połączeniu z innymi produktami pielęgnacyjnymi, aby polepszyć ich działanie.

Ze względu na niski stopień komedogenności olejek z dzikiej róży można stosować również na skórę z niedoskonałościami lub trądzik. Trądzik jest często związany z zaburzeniem bariery ochronnej skóry i nasilonymi reakcjami zapalnymi, a skóra korzysta z zawartych w niej kwasów tłuszczowych i przeciwutleniaczy pod względem właściwości regeneracyjnych i przeciwzapalnych.

FAQ Rosehip Oil

Dlaczego warto stosować olejek z dzikiej róży?

Spektrum zawartych w nim wielonienasyconych kwasów tłuszczowych: kwasu linolowego i linolenowego wraz z witaminami A i E długotrwale pielęgnuje skórę suchą, dojrzałą i wrażliwą. Jest wyjątkowo dobrze tolerowany i może trwale wzmocnić warstwę barierową skóry w ramach skoordynowanej pielęgnacji skóry.

Jak stosować olejek z dzikiej róży?

Na oczyszczoną, nawilżoną skórę nanieś 2-3 krople olejku i delikatnie wmasuj. Następnie użyj kremu nawilżającego. Alternatywnie, dodaj kilka kropli bezpośrednio do ilości kremu nawilżającego wielkości orzecha laskowego i rozprowadź równomiernie na twarzy. W celu ukierunkowanej kuracji olej z dzikiej róży można również nakładać bezpośrednio na blizny, plamy pigmentacyjne oraz podrażnione lub łuszczące się obszary skóry.

Czy olejek z dzikiej róży nadaje się do pielęgnacji skóry z niedoskonałościami?

Rosehip Oil nie zatyka porów, dlatego w zasadzie nadaje się również do skóry tłustej lub z niedoskonałościami. Jednak komedogenność zawsze zależy od rodzaju skóry, dlatego tolerancję należy oceniać indywidualnie.

Produkty z olejkiem z dzikiej róży:

Olejek do twarzy z dzikiej róży

Olejek z dzikiej róży wspiera barierę ochronną skóry i zapewnia zrównoważoną cerę.

Olejek do twarzy z dzikiej róży

Olejek z dzikiej róży wspiera barierę ochronną skóry i zapewnia zrównoważoną cerę.

Kremy z olejkiem z dzikiej róży

Ci, którzy wolą używać kremu, znajdą tutaj również preparaty z olejkiem z dzikiej róży.

Kremy z olejkiem z dzikiej róży

Ci, którzy wolą używać kremu, znajdą tutaj również preparaty z olejkiem z dzikiej róży.

O autorze dr. Sarah Schunter:

„Każdy, kto rozumie, jak działają składniki kosmetyków, robi pierwszy krok w kierunku skutecznej pielęgnacji skóry” - mówi dr hab. Sarah Schunter. Jako lekarz biochemii lubi analizować często tajemnicze listy składników produktów do pielęgnacji skóry: co się w nich znajduje i jak one działają. Jest przekonana, że dzięki tej wiedzy można określić odpowiednią pielęgnację dla każdego rodzaju skóry i każdego stanu skóry.

Chcesz pogłębić swoją wiedzę?

Sprawdź informacje o innych składnikach!