Kondycje i rodzaje skóry
Cera sucha
Niezależnie od tego, czy wrodzona czy nabyta, sucha skóra jest nieprzyjemna: cera jest wrażliwa, łuszczy się i jest szorstka. Właściwa pielęgnacja skupia się na nawilżeniu i odpowiednim natłuszczeniu.
Gdy temperatury spadają, nasze dłonie wystawiane są na prawdziwą próbę. Dowiedz się tutaj, jak przetrwać jesień i zimę, i co robić, by dłonie były miękkie i zadbane nawet przy wietrze i niepogodzie.
Informacje zostały sprawdzone i przygotowane we współpracy z biochemiczką dr Sarah Schunter z Monachium.
Gdy nadchodzi zima, swój czas mają szaliki, wełniane swetry i ciepłe płaszcze. W końcu trzeba się chronić przed wiatrem, śniegiem i chłodem. Zimą skóra bardzo wyraźnie reaguje na zimne i suche (ogrzewanie) powietrze. Jeszcze bardziej dotyka to dłoni, bo skóra w tym miejscu ma inną strukturę. Jest ogólnie cieńsza, prawie nie ma podskórnej tkanki tłuszczowej, nie ma gruczołów potowych, a gruczołów łojowych jest w tym miejscu jest niewiele. Szczególnie ważne są te ostatnie, ponieważ wytarzają swego rodzaju własny produkt pielęgnacyjny (sebum), który nadaje skórze elastyczność i odporność. Mała ilość gruczołów łojowych w tych okolicach to nie wszystko – dłonie są także bardzo wrażliwe na temperaturę zewnętrzną i poniżej 8°C produkują znacznie mniej sebum.
Do tego dochodzą wszelkiego rodzaju bodźce fizyczne: wielokrotne mycie w ciągu dnia, nieustanne używanie rąk i kontakt z najróżniejszymi materiałami. Skóra na dłoniach jest więc znacznie bardziej obciążona niż na pozostałych częściach ciała. Często objawia się to suchymi i bardzo suchymi dłońmi: W okolicach palców, wnętrza dłoni i grzbietu skóra staje się szorstka, popękana i napięta.
Aby chronić dłonie przed skutkami zimy, warto korzystać z rękawiczek – najlepiej wykonanych z bawełny lub naturalnych materiałów. A jeśli chodzi o pielęgnację, mamy dla Ciebie kilka porad i trików, dzięki którym Twoje dłonie będą zadbane także zimą.
Do skóry spierzchniętej, suchej i bardzo suchej odpowiednie są składniki pielęgnacyjne, które m.in. stabilizują barierę ochronną, nawilżają i łagodzą podrażnienia:
Wyżej wymienione składniki często występują w kremach do rąk, ponieważ pielęgnują i regenerują skórę, uelastyczniają ją i odpowiednio natłuszczają. Poza działaniem czysto pielęgnacyjnym, kremy do rąk powinny mieć jednak także określoną konsystencję, bo któż chciałby mieć lepkie, tłuste czy śliskie dłonie? Dlatego kremy do rąk często zawierają silikony, które same w sobie mogą mieć przyjemne i odżywcze działanie. Jednak zbyt wiele dobrego nie popłaca, bo dłonie wydają się wtedy często nadmiernie aksamitne, a efekt pielęgnacyjny jest raczej niewielki.
Nierzadko podczas nakładania kremu można odnieść wrażenie, że skóra natychmiast wchłania kosmetyk. Nie jest to mylne uczucie, bo sucha, popękana skóra to nic innego jak wskazówka, że bariera ochronna jest zaburzona, a więc bardziej przepuszczalna. Tym samym substancje pielęgnacyjne wnikają w skórę znacznie głębiej niż w normalnych okolicznościach. W przypadku produktów do pielęgnacji skóry może być to nawet pożądane. Jeśli jednak tak głęboko w skórę wnikają substancje zapachowe, perfumy lub niektóre konserwanty, skutkiem tego mogą być dodatkowe podrażnienia i uczulenia. Dlatego kremy do rąk do skóry suchej i zniszczonej powinny być możliwie bezzapachowe, aby nie wywoływać niepotrzebnych podrażnień.
Toniki, sera, kremy nawilżające czy maseczki – twarzy poświęcamy sporo uwagi, często w ramach porannej i wieczornej rutyny pielęgnacyjnej. Zimą warto rozszerzyć ją także na dłonie.
Sprawdzają się tutaj także bardziej intensywne zabiegi – zwłaszcza wieczorem: Nałóż na dłonie maskę lub bogaty balsam i załóż na noc bawełniane rękawiczki.
Zwłaszcza częste mycie rąk może być prawdziwą próbą dla skóry. Ponieważ usuwa z niej naturalną warstwę tłuszczu. Mniej się myć oczywiście nie wypada, zwłaszcza zimą, w sezonie grypy i przeziębienia. Aby mycie rąk było jak najłagodniejsze, warto przestrzegać poniższych zasad:
„Pokaż mi swoje dłonie, a powiem ci, jak jest zimno” – przy odpowiedniej pielęgnacji nie musi wcale tak być. Jeśli zimą zapewnisz swoim dłoniom dodatkową porcję pielęgnacji, a także weźmiesz pod uwagę kilka zasad mycia rąk, będziesz mieć zadbane i aksamitnie miękkie dłonie także w chłodne i mroźne dni.