Pantenol, zwany również prowitaminą B5, jest przekształcany w organizmie w kwas pantotenowy (witamina B5), który z kolei jest dalej przekształcany w koenzym A. Ta konwersja jest o tyle interesująca, że koenzym A odgrywa ważną rolę w metabolizmie skóry, między innymi: bierze udział w tworzeniu kwasów tłuszczowych i lipidów skóry, które są kluczowymi składnikami zdrowej bariery skórnej.
Pantenol nie tylko działa pośrednio jako prekursor innych substancji sygnałowych, ale także wpływa bezpośrednio na skórę, poprawiając jej nawilżenie i zwiększając zdolność do regeneracji. Pantenol i kwas pantotenowy są dostarczane do organizmu poprzez pokarmy roślinne i zwierzęce. Ale skóra może również w znacznym stopniu wchłonąć pantenol. Dzieje się tak, ponieważ pantenol jest bardzo małą cząsteczką, która jest łatwo wchłaniana przez skórę.
Tak naprawdę pozytywne działanie pantenolu na skórę znane jest od dawna: pierwszy krem pielęgnacyjny z pantenolem, a dokładniej dekspantenolem, pojawił się na rynku już w 1944 roku.