Czy witamina C działa na plamy pigmentacyjne?
Każdy, kto kiedykolwiek podczas opalania latem miał na skórze sok z cytryny i nie usunął go dokładnie, będzie zaznajomiony z nieestetycznymi reakcjami skórnymi: mogą wystąpić uparte plamy, zaczerwienienia i zaburzenia pigmentacji. To niesłusznie przyniosło witaminie C reputację powodującej pigmentację lub plamy starcze. Ale w przypadku rozlanego soku z cytryny winowajcą nie jest witamina C, ale kwas cytrynowy.
Sama witamina C ma dokładnie odwrotny efekt, ponieważ hamuje tworzenie się brązowego barwnika skóry, melaniny. W ten sposób może ograniczyć powstawanie przebarwień, takich jak plamy starcze czy pryszcze w wyniku zapalenia. Oprócz profilaktyki witamina C może również redukować istniejące przebarwienia, a tym samym zapewnić lepszą cerę.
Czy dla efektu kosmetycznego wystarczy przyjmowanie suplementu witaminy C?
Witamina C spożywana z pożywieniem jest równomiernie rozprowadzana w organizmie podczas poprzez układ krwionośny. Z tego względu, że górne warstwy skóry nie mają naczyń krwionośnych, ma się rozumieć, że witamina C nie dociera w te obszary w tak wysokich stężeniach, w których można oczekiwać odpowiedniego efektu. Przy stosowaniu z zewnątrz, te obszary są zaopatrywane w witaminę C znacznie lepiej niż np. „od wewnątrz” poprzez witaminę C przyjmowaną z pożywieniem.
Czy witamina C chroni przed promieniowaniem UV?
Witamina C działa fotoochronnie, ale nie zapewnia pełnej ochrony przed promieniowaniem UVA i UVB. Niemniej jednak może w pewnym stopniu przechwytuje ona uszkodzenia oksydacyjne skóry spowodowane promieniowaniem UV. Jednak witaminy C nie należy postrzegać jako jedynej ochrony przed promieniowaniem słonecznym, działa ona raczej jako wsparcie w kontekście produktu do ochrony przeciwsłonecznej.