Oleje roślinne
Olej migdałowy
Olejek migdałowy cieszy się uznaniem jako tradycyjny środek pielęgnacyjny, doskonale nadaje się do delikatnej skóry dzieci ze względu na jego wysoką tolerancję.
Olej arganowy uznawany jest za jeden z najcenniejszych olejków na świecie. Został uznany za marokańskie złoto. Jest trudny w produkcji, jednak szczególnie bogaty w cenne przeciwutleniacze. Olejek arganowy może uświetnić pielęgnację skóry i włosów.
Wszelkie dane na ten temat zostały zweryfikowane i przygotowane przy współpracy z dr. Sarah Schunter, ekspertem ds. biochemii z Monachium.
Olej arganowy (o nazwie INCI: Argania Spinosa Kernel Oil) jest pozyskiwany z małych pestek żółtawych owoców drzewa arganowego. Proces produkcji tego oleju jest tradycyjny, ręczny i wyjątkowo skomplikowany. Wydobywanie tego cennego płynu wymaga nie tylko czasu, ale także dużej pracy. Około 100 kilogramów owoców trzeba przetworzyć przez 10 godzin, aby uzyskać zaledwie 1000 mililitrów czerwono-złoto-żółtego oleju arganowego. Dziś, istnieją również współprace, które wspierają produkcję marokańskiego złota w technologii tłoczenia na zimno, co poprawia warunki higieniczne i wydłuża jego okres przydatności do spożycia od kilku do nawet dwunastu miesięcy.
Olej arganowy jest dostępny w dwóch głównych wariantach: w przypadku, gdy pestki owoców są prażone przed tłoczeniem, olej ma wyrazisty, orzechowy aromat.
Natomiast ten przeznaczony do pielęgnacji skóry jest tłoczony bez prażenia. To sprawia, że ma delikatniejszy zapach.
Olej arganowy składa się głównie z kwasu oleinowego (w ilości około 45-48%) i kwasu linolowego (w ilości 31-35%). Co istotne, jest również znany ze swojego stosunkowo wysokiego poziomu przeciwutleniaczy i fitochemikaliów. Warto jednak zaznaczyć, że skład oleju arganowego może różnić się znacząco w zależności od technik produkcji.
Olej arganowy jest ceniony za swoje właściwości odżywcze, nawilżające i regenerujące. Jest wykorzystywany w pielęgnacji skóry, włosów i paznokci. Jego składniki to:
Kwas oleinowy: Jest to jednonienasycony kwas tłuszczowy, który korzystnie wpływa na wchłanianie składników i tworzy uczucie miękkiej skóry. Pomimo początkowego wrażenia destabilizującego warstwę ochronną skóry, kwas oleinowy jest postrzegany jako ""wzmacniacz"" ze względu na zdolność do ułatwiania wchłaniania innych składników rozpuszczalnych w tłuszczach.
Kwas linolowy: To trójnienasycony kwas tłuszczowy omega-6, niezbędny dla zdrowia człowieka. Pełni kluczową rolę w składzie lipidów błonowych, zwłaszcza ceramidów, co jest niezwykle istotne dla nienaruszonej bariery skórnej.
Przeciwutleniacze: Olej arganowy jest często chwalony za wysoką zawartość witaminy E, chociaż warto zaznaczyć, że to zależy od sposobu produkcji. Czasem ilość tej witaminy nie jest wyższa niż w innych olejach roślinnych. Niemniej jednak olej arganowy wyróżnia się bogatym profilem przeciwutleniaczy, takich jak fitosterole, karotenoidy i alkohole triterpenowe. Pełnią one funkcję antyoksydantów, chroniąc skórę przed uszkodzeniami oksydacyjnymi wywołanymi przez wolne rodniki. Te ostatnie powstają na przykład w wyniku ekspozycji na promieniowanie słoneczne i mogą prowadzić do trwałych uszkodzeń struktury skóry, DNA i białek skóry."
Olejek arganowy, charakteryzujący się umiarkowaną ilością środków konserwujących oraz obfitością przeciwutleniaczy, jest szczególnie efektywny w pielęgnacji skóry dojrzałej i suchej. Niemniej jednak, nawet w przypadku schorzeń skórnych z uszkodzoną bariery ochronnej, takich jak trądzik, łuszczyca lub dermatozy, stosowanie olejku arganowego przynosi korzyści dzięki swojemu unikalnemu profilowi kwasów tłuszczowych.
Olejki są znakomitym rozwiązaniem do pielęgnacji włosów. Nadają im elastyczność i piękny połysk oraz wzmacniają je. W szczególności osoby, które preferują produkty wolne od silikonów i PEG-ów, mogą korzystać z olejków pielęgnacyjnych, a olej arganowy jest doskonałą alternatywą. Wystarczy kilka jego kropel wmasować w końcówki włosów 2-3 razy w tygodniu. Olejek można stosować oszczędnie jako kuracja bez spłukiwania. Dla intensywnej pielęgnacji nocnej, nałóż niewielką ilość olejku na długości włosów przed snem i zmyj go następnego ranka.
Można go stosować nawet na zanieczyszczoną skórę, ponieważ olej arganowy jest klasyfikowany jako niekomedogenny Niemniej jednak tolerancję i korzyści należy zawsze oceniać indywidualnie.
Olej arganowy jest uważany za jeden z najcenniejszych olejków, obfitujący w witaminę E i wykazujący wyjątkowe właściwości w pielęgnacji skóry. To tradycyjnie ceniony olejek, którego łagodność i dobra tolerancja były doceniane przez Marokańczyków od wieków. Obecnie zdobywa popularność na całym świecie. Niemniej jednak, po dokładniejszym przyjrzeniu się, olej arganowy, choć pełen wartości odżywczych, niekoniecznie rywalizuje w pielęgnacji z innymi olejkami na tak dużą skalę, jak sugeruje marketing.
Ze względu na swoją popularność olej arganowy jest często sprzedawany ze znaczną wyższą ceną. Nierzadko dodaje się inne neutralne oleje lub stosuje się alternatywne metody ekstrakcji w celu zwiększenia wydajności. Ma to negatywny wpływ na profil kwasów tłuszczowych, a także zmniejsza zawartość przeciwutleniaczy. Dlatego przy zakupie zawsze szukaj słów „tłoczony na zimno” lub „olej z pierwszego tłoczenia”.