Osoby z długimi włosami znają ten problem: gdy tylko osiągną wymarzoną długość, końcówki włosów zaczynają się rozdwajać. Rozdwojone końcówki nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale również sprawiają, że włosy tracą blask i stają się szorstkie oraz łamliwe. Aby sprawdzić, czy masz rozdwojone końcówki, weź cienkie pasmo włosów i zakręć je. Jeśli wystają z niego krótsze włosy, a końcówki są rozdwojone, masz rozdwojone końcówki.
Rozdwojone końcówki mogą powstać w wyniku tarcia, wysokiej temperatury czy chemicznych zabiegów, takich jak farbowanie i rozjaśnianie włosów. Tarcie pojawia się, gdy końcówki włosów ocierają się o ramiona, plecy lub poduszkę. Szkodliwa temperatura, która sprzyja rozdwojonym końcówkom, może pochodzić z suszarki, prostownicy, lokówki lub sauny. Niektóre chemiczne produkty, takie jak farby do włosów zawierające dużo nadtlenku wodoru, mogą wysuszać włosy, sprzyjając ich łamliwości i rozdwojeniu końcówek.
Rozdwojone końcówki są naturalnym problemem przy dłuższych włosach, ale można im zapobiegać, dbając o odpowiednią pielęgnację. Stosowanie odżywki po każdym myciu włosów jest koniecznością – odżywka zamyka łuski włosów, które otworzyły się podczas mycia szamponem. Raz w tygodniu warto również nałożyć bogatą maskę do włosów lub olej kokosowy na końcówki, aby je wzmocnić i chronić przed czynnikami zewnętrznymi. Oto najlepsze metody zapobiegania rozdwojonym końcówkom i łamliwości włosów:
Najlepsza metoda zapobiegania rozdwojonym końcówkom? Regularne przycinanie! Jeśli masz już rozdwojone końcówki, odwiedź fryzjera. Kiedy końcówki włosów są rozdwojone, włosy mogą dalej się rozdzielać.
Wielu fryzjerów oferuje specjalne przycinanie rozdwojonych końcówek. Używają do tego maszynek do strzyżenia lub specjalnych technik, takich jak hairdusting. Oto, jak to działa i jak możesz samodzielnie usunąć rozdwojone końcówki.
Podczas zabiegu zwanego ""hairdusting"" fryzjerka lub fryzjer dzieli włosy na małe pasma, przytrzymuje je u nasady palcami i lekko napina. Dzięki temu widoczne stają się rozdwojone i uszkodzone końcówki, które odstają od reszty włosów. Następnie nożyczki są prowadzone wzdłuż pasma, płasko ułożone.
W miarę jak fryzjerka lub fryzjer przesuwa rękę w dół, nożyczki obcinają te wystające, rozdwojone końcówki. Chociaż ta metoda może zająć trochę więcej czasu, efektem są gładkie, lśniące włosy bez widocznych zniszczonych końcówek. Jeśli masz wprawę i cierpliwość, możesz spróbować samodzielnie obciąć rozdwojone końcówki. Pokażemy Ci, jak to zrobić krok po kroku.
Jeśli obawiasz się używać ostrych nożyczek na swoich włosach, trymer do końcówek może być dla Ciebie idealnym rozwiązaniem! Urządzenia te występują w dwóch wersjach: niektóre usuwają tylko rozdwojone końcówki, inne są nasadkami na golarki lub trymery do włosów. W obu przypadkach wciągasz pasmo włosów do urządzenia i powoli oraz równomiernie przesuwasz je w dół. Trymer do końcówek usuwa rozdwojone końcówki i jednocześnie je zbiera – to praktyczne!
Niestety, rozdwojonych końcówek nie da się naprawić. Specjalne sera na rozdwojone końcówki mogą jednak oblepić końcówki włosów, sprawiając, że nie są one widoczne dla ludzkiego oka: włosy wyglądają na lśniące i zdrowe. Serum wygładza rozdwojone końcówki i zapobiega ich dalszemu rozdwajaniu.
Nasza rada: intensywnie pielęgnuj suche, łamliwe włosy, dostarczając im regularnie wilgoci. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji, która wzmacnia włosy i zwiększa ich elastyczność, oraz przycinaniu rozdwojonych końcówek co sześć do ośmiu tygodni, pożegnasz się z rozdwojonymi końcówkami i łamliwością włosów.