Jak rozpoznać pielęgnację stabilizującą barierę ochronną skóry z ceramidami?
Na początku, dość oczywiste, przeglądając listę składników w poszukiwaniu "ceramidów". Mogą one jednak ukrywać się również w innych substancjach. Na przykład, kwas linolowy, sfingolipidy i fitosfingozyna tworzą prekursory ceramidów, które pomagają w produkcji większej ilości ceramidów w górnych warstwach skóry.
Jeśli ceramidy są połączone z innymi substancjami pielęgnacyjnymi i składnikami bariery skórnej, np. fosfolipidami lub cholesterolem, ma to bardzo korzystne działanie. Przydatne może okazać się również dodanie antyoksydantów chroniących ceramidy przed utlenianiem. Antyoksydanty mają sens zwłaszcza wtedy, gdy produkt pielęgnacyjny zawierający ceramidy nie jest oferowany w tubkach, dozownikach typu airless lub innych hermetycznych opakowaniach.
Czy ceramidy nadają się również do pielęgnacji włosów?
Włosy, którym brakuje ceramidów, często wydają się matowe, suche, pozbawione blasku i łamliwe. Szampony, odżywki do włosów lub produkty bez spłukiwania z ceramidami mogą wzmocnić łuskę włosa i częściowo naprawić łamliwe miejsca.
Który z ceramidów jest najważniejszy dla skóry?
Trudno jest wymienić jeden spośród różnych ceramidów, który można uznać za najlepszy lub najbardziej skuteczny dla skóry. W zależności od warstwy skóry, rozmieszczenie klas ceramidów jest różne. Ponieważ jednak pielęgnacja skóry dotyczy przede wszystkim warstwy rogowej, dermatolodzy sugerują, że Ceramidy NP i Ceramidy EOS, które najczęściej występują w warstwie rogowej, szczególnie dobrze nadają się do pielęgnacji skóry.