Darmowa dostawa od 149zł lub z Douglas Collection  Bezpłatny zwrot przez 30 dni   Dostawa w 1-2 dni robocze¹   2 próbki gratis¹

KWAS AZELAINOWY

Kwas azelainowy wywodzi się z medycyny i jest przepisywany na łagodny i umiarkowany trądzik. W przemyśle kosmetycznym kwas azelainowy zwraca uwagę ze względu na swoje różnorodne właściwości.

Informacje zostały sprawdzone i przygotowane we współpracy z biochemiczką dr Sarah Schunter z Monachium.

W skrócie: kwas azelainowy

  • Nazwa na liście składników (INCI): Azelaic acid
  • Działanie: złuszczające, przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, antyoksydacyjne
  • Zalecane stosowanie: jako serum lub peeling
  • Rodzaje skóry: skóra skłonna do trądziku lub zaczerwienień

Kwas azelainowy – podstawowe informacje

Kwas azelainowy występuje naturalnie w różnego rodzaju trawach i zbożach. Do celów kosmetycznych substancja ta jest głównie pozyskiwana przemysłowo, ponieważ jej skuteczność i stabilność są w tym przypadku znacznie lepsze. Kwas azelainowy jest zatem składnikiem syntetycznym, który jest lepszy od jego naturalnie występującej wersji.

Pod względem chemicznym kwas azelainowy jest tak zwanym kwasem dikarboksylowym, ale nie jest uważany za szkodliwy lub drażniący dla skóry - zwłaszcza w kosmetycznych zakresach stężeń 1-10%. Nawiasem mówiąc, kwas azelainowy ma podobną strukturę do kwasów tłuszczowych, co ułatwia jego przenikanie do skóry.

Wpływ kwasu azelainowego na skórę

Kwas azelainowy ma różnorodne pozytywne działanie na skórę i jej wygląd. Zasłużył sobie na zastosowanie nie tylko jako produkt leczniczy, ale także kosmetyczny. Działanie kwasu azelainowego w szczegółach:

Kwas azelainowy na trądzik: Kwas azelainowy może być niezwykle skuteczny w przypadku łagodnego i umiarkowanego trądziku. Wyższe stężenia kwasu azelainowego hamują wzrost bakterii trądzikowych (Propionibacterium acnes) poprzez działanie na biosyntezę białek bakteryjnych.

Kwas azelainowy zwalcza niedoskonałości: Jako środek złuszczający, kwas azelainowy wspiera zdrowy proces rogowacenia skóry. Dzieje się tak, ponieważ pomaga martwym komórkom naskórka delikatnie i bez podrażnień oderwać się od skóry. Zapobiega to również powstawaniu zaskórników. Pory pozostają czyste, mniej się zapychają, a skóra nabiera gładkości.

Kwas azelainowy na zaczerwienienia: Skóra skłonna do zaczerwienień, trądziku różowatego lub trądziku pospolitego może odnieść korzyści ze stosowania kwasu azelainowego, ponieważ redukuje on czynniki, które mogą prowadzić do zaczerwienień i krost.

Kwas azelainowy na przebarwienia: Jeśli stężenie kwasu azelainowego jest wystarczająco wysokie, może on hamować tworzenie melaniny w aktywnych melanocytach (melanocyty = komórki wytwarzające pigment skóry). Oznacza to na przykład, że blizny potrądzikowe lub przebarwienia zanikają. Kwas azelainowy nie ma wpływu na nieaktywne melanocyty, więc nie rozjaśni piegów, plam słonecznych ani znamion.

Kwas azelainowy na stany zapalne: Działanie przeciwzapalne kwasu azelainowego nie tylko Działanie przeciwzapalne kwasu azelainowego nie tylko sprawia, że skóra jest ogólnie uspokojona, z mniejszą ilością zaczerwień, krostek lub zmian zapalnych, ale także działa przeciwutleniająco. Jako przeciwutleniacz, kwas azelainowy wychwytuje wolne rodniki, które również przyczyniają się do powstawania stanów zapalnych.

Produkty z kwasem azelainowym

Pielęgnacja skóry kwasem azelainowym

Kwas azelainowy najczęściej występuje w żelach, serum lub balsamach i jest stosowany między innymi w produktach do pielęgnacji skóry trądzikowej, wrażliwej lub delikatnej. Używany jest również jako składnik przeciwstarzeniowy, łagodzący zaczerwienienia lub wzmacniający skórę przed wolnymi rodnikami. W zależności od oczekiwanego efektu działania kwasu azelainowego, masz do wyboru różne formy aplikacji:

Jeśli kwas azelainowy jest składnikiem serum (na przykład dla skóry wrażliwej, zaczerwienionej lub w celu poprawy wyglądu skóry), produkt nakłada się na twarz po oczyszczeniu. Następnie należy zastosować krem nawilżający.

Jeśli kwas azelainowy jest stosowany jako peeling (produkty o wyższym stężeniu), są to zazwyczaj żele lub płynne emulsje. Peelingi z kwasem azelainowym nakłada się na twarz po jej oczyszczeniu, omijając okolice oczu i ust. W większości przypadków peeling może pozostać na skórze przez krótki czas, po czym można bezpośrednio użyć kremu nawilżającego. Jeśli jednak używasz bardzo wysuszającego żelu, zaleca się usunięcie produktu po 5-10 minutach."

FAQ – kwas azelainowy

Czy kwas azelainowy jest odpowiedni dla skóry wrażliwej?

Jak każdy składnik kosmetyków aktywnych, również kwas azelainowy może powodować podrażnienia, takie jak delikatne mrowienie lub przejściowe zaczerwienienie. To zależy od stosowanego stężenia kwasu azelainowego. W większości przypadków kwas azelainowy jest dobrze tolerowany, nawet przez skórę wrażliwą czy delikatną. Jeśli jednak produkt zawierający kwas azelainowy powoduje silne pieczenie lub ból, należy przerwać jego stosowanie. Jak zawsze, tolerancja kosmetyków do pielęgnacji powinna być indywidualnie testowana i oceniana.

Pielęgnacja skóry kwasem azelainowym: jak zacząć?

Aby rozpocząć pielęgnację z zastosowaniem kwasu azelainowego, należy początkowo stopniowo zwiększać częstotliwość i dawkowanie. Na początku można stosować produkty zawierające kwas azelainowy 1-2 razy w tygodniu wieczorem, aby sprawdzić indywidualną tolerancję. Jeśli po 3-4 tygodniach produkt jest dobrze tolerowany, można zwiększyć częstotliwość jego stosowania zgodnie z własnymi potrzebami skóry.

Czy kwas azelainowy jest przydatny w leczeniu trądziku różowatego?

Jak dotąd wiadomo jedynie, że kwas azelainowy działa na trądzik różowaty, ale nie do końca wiadomo, w jaki sposób. Wiele wskazuje na to, że efekt ten wynika z przeciwzapalnego działania kwasu azelainowego, który opiera się na jego zdolności przeciwutleniającej i neutralizuje wolne rodniki wywołujące stan zapalny.

Inne tematy dotyczące pielęgnacji skóry:

Składniki złuszczające

Kwas glikolowy

Kwas glikolowy, dzięki swoim właściwościom złuszczającym, nadaje skórze naturalny blask.

DOWIEDZ SIĘ WIECEJ

Składniki aktywne

Niacynamid

Niecynamid ma wszechstronne działanie i jest dobrze tolerowany przez każdy rodzaj skóry. Może mieć między innymi działanie przeciwzapalne i regulujące wydzielanie sebum. 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Kondycje i rodzaje skóry

Trądzik

Trądzik jest chorobą gruczołów łojowych i często ma podłoże hormonalne. Łagodna rutyna pielęgnacyjna może pomóc bardziej niż "głębokie" oczyszczanie porów.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ