Darmowa dostawa od 149zł lub z Douglas Collection  Bezpłatny zwrot przez 30 dni   Dostawa w 1-2 dni robocze¹   2 próbki gratis¹

Olej jojoba

Łagodny i odpowiedni dla każdego rodzaju skóry - z olejem jojoba nie możemy się pomylić w pielęgnacji. Nawet jeśli nie zawiera tylu witamin i fitochemikaliów, co niektóre inne olejki, zachwyca swoimi właściwościami pielęgnacyjnymi.

Fachowo sprawdzone informacje:

dzięki biochemikowi dr. S. Schunter z Monachium.

Właściwości olejku jojoba

Olej jojoba (INCI: Simmondsia Chinensis Seed Oil) pozyskiwany jest z nasion krzewu jojoba. Krzewy jojoba kwitną szczególnie w pustynnych regionach Ameryki Południowej. Olej jojoba tłoczony na zimno ma kolor od złotego do jasnożółtego. Im lżejszy olej, tym większe prawdopodobieństwo, że będzie dalej przetwarzany przemysłowo. 

Z chemicznego punktu widzenia olej jojoba jest w rzeczywistości płynnym woskiem, ponieważ zawarte w nim kwasy tłuszczowe nie są połączone z gliceryną, jak w innych olejach, ale z tak zwanym alkoholem tłuszczowym. Tworzy to związek bardzo podobny do ludzkiego sebum, co wyjaśnia, dlaczego olej jojoba jest tak dobrze tolerowany.

Olejek jojoba składa się głównie z długołańcuchowych jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, kwasu gadolowego (ok. 70%) i kwasu erukowego (ok. 15%). Ze względu na niską zawartość związków nienasyconych lub wielonienasyconych olej jest wyjątkowo odporny na utlenianie i utrzymuje się do 24 miesięcy od otwarcia.

Składniki oleju jojoba

  • Kwas gadolowy: jednonienasycony kwas tłuszczowy omega-9 jest zasadniczo potrzebny ludzkiemu organizmowi do różnych procesów budulcowych. Jednak nie zostało jeszcze w pełni wyjaśnione, w jakim stopniu kwas gadolowy zastosowany na skórę działa wspomagająco. Dobrze udokumentowany jest jedynie efekt pielęgnacyjny na skórze.
  • Prowitamina A: Prekursor witaminowy jest rozkładany w organizmie do postaci witaminy A, która słusznie ma stałe miejsce w pielęgnacji skóry jako substancja pielęgnacyjna. Regeneruje skórę, wspomaga wzrost komórek i ujędrnia skórę poprzez restrukturyzację struktury kolagenu.
  • Witamina E: jest ważnym przeciwutleniaczem i chroni skórę przed uszkodzeniami oksydacyjnymi powodowanymi przez wolne rodniki. Wolne rodniki powstają na przykład pod wpływem promieni słonecznych i mogą trwale uszkodzić strukturę skóry, DNA i białka skóry. Witamina E przechwytuje te wolne rodniki i neutralizuje je.

Olejek jojoba w pielęgnacji skóry

Ze względu na swój średnio rozprowadzający się charakter, olej jojoba łatwo rozprowadza się na skórze i pozostawia na niej przyjemny, delikatny i nieokluzyjny film. Specjalna struktura wosku jojoba odpowiada również za to, że rozkład kwasów tłuszczowych z alkoholu tłuszczowego w skórze przebiega stosunkowo wolno i z opóźnieniem. Dzięki temu pielęgnacja jest dużo trwalsza i bardziej zrównoważona niż w przypadku niektórych olejków.

Olejek jojoba wygładza skórę i wiąże wilgoć. Dzięki temu jest szczególnie odpowiedni dla skóry dojrzałej i suchej. Podrażniona skóra również zyskuje na łagodnym działaniu przeciwzapalnym i łagodzącym. Olejnajlepiej nakładać bezpośrednio na oczyszczoną i nawilżoną skórę i delikatnie wmasować. Alternatywnie zmieszaj z kwasem linolowym lub olejami zawierającymi kwas linolenowy, ponieważ sam olej jojoba nie zawiera żadnego z tych niezbędnych kwasów tłuszczowych. Następnie użyj kremu nawilżającego, aby optymalnie nawilżyć skórę.

FAQ Olej jojoba

Czy olej jojoba nadaje się również do skóry z wypryskami lub trądzikiem?

Nie ma ogólnej odpowiedzi na pytanie, czy olejek jojoba nadaje się do pielęgnacji skóry tłustej i niedoskonałej. Olejek jojoba nie zatyka porów i działa antybakteryjnie. W ten sposób może zasadniczo przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się żadnego. Zaobserwowano, że olej jojoba hamuje rozwój bakterii, które często biorą udział w powstawaniu stanów zapalnych, wyprysków i trądziku. Jednak trądzik w szczególności ma złożony obraz rozwoju, należy ostatecznie zbadać indywidualnie, czy stosowanie olejku jojoba jest korzystne, czy nie.

Czy można używać olejku jojoba do demakijażu?

Olejek jojoba nadaje się jako łagodny środek myjący do demakijażu i tuszu do rzęs. W tym celu kilka kropel olejku wmasuj w twarz, a następnie spłucz letnią wodą. Ze względu, że ta metoda czyszczenia działa bez emulgatora - pośrednika między fazą rozpuszczalną w wodzie i tłuszczu - skuteczność czyszczenia może nie być tak dokładna. W razie potrzeby po prostu dodaj drugi etap czyszczenia.

Czy olej jojoba można stosować do pielęgnacji włosów?

Regularnie stosowany olej jojoba może dodać włosom blasku i elastyczności. W tym celu wieczorem ugniataj olejek na czubkach nawilżonych włosów. Pozostaw kurację na około 2 godziny lub na noc, a następnie zmyj. Możesz też wzbogacić swój ulubiony szampon niewielką ilością olejku jojoba, aby uzyskać dodatkową dawkę pielęgnacji.

Produkty z olejem jojoba

Kremy z olejem jojoba

Olej jojoba zawarty w kremie sprawia, że ​​skóra jest miękka.

Kremy z olejem jojoba

Olej jojoba zawarty w kremie sprawia, że ​​skóra jest miękka.

Olejek jojoba do twarzy

Dla dodatkowej pielęgnacji nałóż oprócz kremu olej jojoba do twarzy.

Olejek jojoba do twarzy

Dla dodatkowej pielęgnacji nałóż oprócz kremu olej jojoba do twarzy.

Olejek jojoba do włosów

Olejek z żółtego złota jest również dobry dla włosów: nadaje sprężystości i blasku.

Olejek jojoba do włosów

Olejek z żółtego złota jest również dobry dla włosów: nadaje sprężystości i blasku.

Pielęgnacja ciała z olejkiem jojoba

Również w pielęgnacji ciała niektóre formuły bazują na oleju jojoba.

Pielęgnacja ciała z olejkiem jojoba

Również w pielęgnacji ciała niektóre formuły bazują na oleju jojoba.

O autorze dr. Sarah Schunter:

„Każdy, kto rozumie, jak działają składniki kosmetyków, robi pierwszy krok w kierunku skutecznej pielęgnacji skóry” - mówi dr hab. Sarah Schunter. Jako lekarz biochemii lubi analizować często tajemnicze listy składników produktów do pielęgnacji skóry: co się w nich znajduje i jak one działają. Jest przekonana, że dzięki tej wiedzy można określić odpowiednią pielęgnację dla każdego rodzaju skóry i każdego stanu skóry.

To może Cię również zainteresować:

Chcesz pogłębić swoją wiedzę?

Sprawdź informacje o innych składnikach!