Składniki aktywne
Retinol
Retinol jest szczególnie korzystny dla skóry dojrzałej i z przebarwieniami. Składnik ten może redukować zmarszczki, trądzik i plamy pigmentacyjne.
Bakuchiol stał się znany jako łagodniejsza i lepiej tolerowana alternatywa dla retinolu. Bakuchiol to odżywczy i regenerujący składnik, który może być stosowany samodzielnie - być może także w Twojej rutynie?
Informacje sprawdzone i opracowane we współpracy z biochemikiem dr Sarah Schunter z Monachium.
Bakuchiol to rozpuszczalna w tłuszczach, żółtawa i lepka substancja, która po raz pierwszy została uzyskana z nasion rośliny Babchi w latach 70. XX wieku. Jednak historia medycznego zastosowania tej rośliny sięga znacznie dalej w przeszłość: w tradycyjnej medycynie chińskiej oraz indyjskiej Ajurwedzie była ona używana już od wieków. W dziedzinie dermatokosmetyki Bakuchiol pojawił się jednak dopiero w 2007 roku. Od tego czasu wywołał niemalże furorę i jest uważany za jeden z najciekawszych składników - również dlatego, że często porównuje się go z retinolem. Jednak mimo iż retinol i Bakuchiol mają podobne działanie, są to dwa różne składniki aktywne. Porównywanie ich jest bezcelowe i nie sprawia, że Bakuchiol jest doceniany na miarę jego możliwości.
Szczególnie interesujące jest działanie antyoksydacyjne Bakuchiolu. Jako silny antyoksydant neutralizuje wolne rodniki, które mogą szkodzić komórkom, białkom i lipidom. Antyoksydanty działają jak forma prewencji przed przedwczesnym starzeniem się skóry.
Spojrzenie na działanie Bakuchiolu ujawnia, dlaczego jest on często porównywany do retinolu. Podobnie jak retinol, bakuchiol ma pozytywny wpływ na skórę i jej wygląd:
Odżywcze właściwości Bakuchiolu nie zostały jeszcze zbadane naukowo tak szeroko, jak ma to miejsce w przypadku retinolu. Danych jest coraz więcej, a wstępne wyniki są pozytywne.
W badaniach dermatologicznych Bakuchiol wykazał działanie na zmarszczki. Powodem tego może być fakt, że w badaniach komórkowych wykazano pozytywny wpływ bakuchiolu na produkcję kolagenu. Kolagen jest ważnym składnikiem strukturalnym skóry i zapewnia jej jędrność. Pełniąc funkcję przeciwutleniacza, Bakuchiol chroni również skórę przed stresem oksydacyjnym, który jest kluczowym czynnikiem powodującym starzenie się skóry.
W przypadku trądziku skóra ma zaburzoną produkcję sebum, a także jest wrażliwa i skłonna do stanów zapalnych. Ze względu na swoje właściwości regenerujące, przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, Bakuchiol może być pomocny w trądziku. Dzięki niemu stany zapalne goją się szybciej, a rozwój niepożądanych, sprzyjających trądzikowi bakterii zostaje zahamowany.
Wrażliwa skóra często jest podatna na zaczerwienienia, suche plamy i podrażnienia. Bakuchiol działa kojąco i może wspierać zdrową barierę skórną. Jeśli bariera skórna jest nienaruszona, woda może być lepiej zatrzymywana w skórze, a skóra jest lepiej chroniona przed drażniącymi substancjami.
Bakuchiol jest substancją rozpuszczalną w tłuszczach. W związku z tym składniki przeciwutleniające i regenerujące znajdują się w produktach na bazie tłuszczu: kremach, emulsjach czy olejach. Ale serum również może zawierać Bakuchiol - w takim przypadku serum nie jest na bazie wody, ale kremowe, na bazie tłuszczu i bogatsze.
Stosowanie Bakuchiolu jest proste, ponieważ jest bardzo dobrze tolerowany i nadaje się niemal do każdego typu i stanu skóry. Również wrażliwa skóra może odnieść korzyści z użycia Bakuchiolu – jednak zawsze należy sprawdzić indywidualną tolerancję na ten składnik. Bakuchiol – zwłaszcza w wyższych stężeniach, powyżej 0,3% – należy do grupy kosmetyków aktywnych. Jak wszystkie składniki o silnym działaniu, również Bakuchiol może u niektórych osób powodować podrażnienia. Z tego powodu produkty z nowymi, dotąd nieznajomymi dla skóry składnikami, należy wprowadzać do rutyny stopniowo.
Podczas gdy produkty z retinolem są zalecane głównie wieczorem ze względu na jego wrażliwość na światło, Bakuchiol można stosować rano i wieczorem. Wynika to z faktu, że Bakuchiol jest znacznie bardziej stabilny na światło niż retinol.