Oleje roślinne
Olej z dzikiej róży
Olej z dzikiej róży – nazywany też olejem z owoców róży – pielęgnuje suchą skórę, a nawet cerę z niedoskonałościami. Jest ceniony również ze względu na swoje składniki przeciwzapalne.
Kwas salicylowy (BHA) to składnik przeznaczony dla skóry z niedoskonałościami. Może pomóc w przypadku powiększonych porów, pryszczy, zaskórników i stanów zapalnych. Jak działa kwas salicylowy i jak skutecznie włączyć go do swojej rutyny pielęgnacyjnej?
Informacje sprawdzone i opracowane we współpracy z biochemikiem dr Sarah Schunter z Monachium.
Kwas salicylowy występuje również w naturze, na przykład w korze dębu srebrzystego (Salix alba) i dębu purpurowego (Salix purpurea), ale także w kwiatach rumianku lub liściach senesu. Obecnie kwas salicylowy jest głównie pozyskiwany przemysłowo do celów kosmetycznych.
Niezależnie od tego, czy jest naturalny, czy syntetyczny, kwas salicylowy wykazuje w pielęgnacji skóry pożądane właściwości i działania. Należy on do substancji złuszczających. Termin kwas salicylowy jest często utożsamiany z BHA. Ścisłej mówiąc, BHA to klasa chemiczna kwasów: beta-hydroksykwasów (BHA). A kwas salicylowy jest właśnie takim BHA.
Struktura kwasu salicylowego beta-hydroksykwasu ma interesującą cechę: jest podobna do związków, które odgrywają ważną rolę w pośredniczeniu w reakcjach zapalnych w organizmie. Dlatego kwas salicylowy ma łagodne właściwości przeciwzapalne i może zmniejszać podrażnienia skóry. Nawiasem mówiąc, jest to również dobrze znana substancja czynna aspiryny (= kwas acetylosalicylowy), która jest bliskim krewnym kwasu salicylowego.
Żele do mycia i produkty oczyszczające z kwasem salicylowym mogą działać wspomagająco, ale często nie przyniosą oczekiwanego efektu. Częściowo dzieje się tak dlatego, że kosmetyki oczyszczające są zmywane ze skóry. Produkt zwykle pozostaje na skórze zbyt krótko, aby przynieść długotrwały efekt.
Jeśli chcesz maksymalnie wykorzystać działanie kwasu salicylowego, najlepiej zastosować takie produkty jak peelingi, toniki czy mleczka z kwasem salicylowym.
Aby zapewnić dobrą skuteczność, peeling BHA powinien zawierać około 1-2% kwasu salicylowego i mieć kwaśne pH. Tyle jeśli chodzi o teorię, ale jak wygląda stosowanie kwasu salicylowego w praktyce?
Chociaż produkty z kwasem salicylowym są generalnie uważane za dobrze tolerowane, istnieje pewien wyjątek: kwas salicylowy nie jest odpowiedni dla osób uczulonych na aspirynę.
Nie bój się kwasu salicylowego! Ze względu na swoje właściwości kwas salicylowy jest niezwykle skuteczny w przypadku rozszerzonych porów, tłustej i zanieczyszczonej skóry, wyprysków zapalnych, zaskórników lub trądziku. Gama różnych formuł, stężeń i rodzajów produktów oznacza, że można znaleźć odpowiedni produkt dla prawie każdego rodzaju skóry - nawet dla skóry suchej lub wrażliwej, a także łagodnego trądziku różowatego lub zaburzeń rogowacenia, takich jak łuszczyca.