Darmowa dostawa od 149zł lub z Douglas Collection  Bezpłatny zwrot przez 30 dni   Dostawa w 1-2 dni robocze¹   2 próbki gratis¹

Kwas salicylowy

Kwas salicylowy (BHA) to składnik przeznaczony dla skóry z niedoskonałościami. Może pomóc w przypadku powiększonych porów, pryszczy, zaskórników i stanów zapalnych. Jak działa kwas salicylowy i jak skutecznie włączyć go do swojej rutyny pielęgnacyjnej?

Informacje sprawdzone i opracowane we współpracy z biochemikiem dr Sarah Schunter z Monachium.

W skrócie: kwas salicylowy

  • Nazwa na liście składników (INCI): Salicylic Acid
  • Działanie: złuszczające, regulujące produkcję sebum, przeciwzapalne
  • Zalecenia dotyczące stosowania: głównie w peelingach, tonikach czy produktach do oczyszczania skóry
  • Typy skóry: przede wszystkim dla skóry z niedoskonałościami i tłustej

Kwas salicylowy: podstawy

Kwas salicylowy występuje również w naturze, na przykład w korze dębu srebrzystego (Salix alba) i dębu purpurowego (Salix purpurea), ale także w kwiatach rumianku lub liściach senesu. Obecnie kwas salicylowy jest głównie pozyskiwany przemysłowo do celów kosmetycznych.

Niezależnie od tego, czy jest naturalny, czy syntetyczny, kwas salicylowy wykazuje w pielęgnacji skóry pożądane właściwości i działania. Należy on do substancji złuszczających. Termin kwas salicylowy jest często utożsamiany z BHA. Ścisłej mówiąc, BHA to klasa chemiczna kwasów: beta-hydroksykwasów (BHA). A kwas salicylowy jest właśnie takim BHA.

Struktura kwasu salicylowego beta-hydroksykwasu ma interesującą cechę: jest podobna do związków, które odgrywają ważną rolę w pośredniczeniu w reakcjach zapalnych w organizmie. Dlatego kwas salicylowy ma łagodne właściwości przeciwzapalne i może zmniejszać podrażnienia skóry. Nawiasem mówiąc, jest to również dobrze znana substancja czynna aspiryny (= kwas acetylosalicylowy), która jest bliskim krewnym kwasu salicylowego.

Kwas salicylowy: wpływ na skórę

Image alt text

  • Złuszczająco: rozpuszcza wiązania między komórkami skóry w górnej warstwie skóry (warstwie rogowej). Pomaga to delikatnie usunąć martwe komórki naskórka i wygładzić skórę. W języku technicznym ta właściwość kwasu salicylowego nazywana jest również „keratolityczną / rozpuszczającą warstwę rogową”.
  • Przeciwzapalnie: Skutecznie zwalcza stany zapalne, dlatego kwas salicylowy jest odpowiedni do leczenia zmian zapalnych, a także zaczerwienienia skóry spowodowanego stanem zapalnym, na przykład w przypadku trądziku różowatego. 
  • Przeciwdziała zaskórnikom: Kwas salicylowy jest rozpuszczalny w tłuszczach. Dzięki temu może przenikać do porów i działać oczyszczająco na cerę. W rezultacie powstaje mniej zaskórników.
  • Łagodząco: Regularne stosowanie kwasu salicylowego może przyczynić się do bardziej jednolitej i czystej cery. Ponadto skóra często wydaje się mniej zaczerwieniona, a pojawienie się przebarwień, na przykład z powodu gojących się pryszczy lub śladów po pryszczach, może również zostać zmniejszone.

Na jakie schorzenia skóry nadaje się kwas salicylowy?

  • Zanieczyszczona, tłusta skóra z rozszerzonymi porami,
  • Zaskórniki, pryszcze i trądzik,
  • Zaburzenia rogowacenia, takie jak łuszczyca (łuszczyca) lub rogowacenie mieszkowe,
  • Zaczerwienienie i reakcje zapalne skóry, takie jak łagodny trądzik różowaty,
  • Nadaje się również do skóry wrażliwej.

Popularne rodzaje produktów z kwasem salicylowym

Żele do mycia i produkty oczyszczające z kwasem salicylowym mogą działać wspomagająco, ale często nie przyniosą oczekiwanego efektu. Częściowo dzieje się tak dlatego, że kosmetyki oczyszczające są zmywane ze skóry. Produkt zwykle pozostaje na skórze zbyt krótko, aby przynieść długotrwały efekt.

Jeśli chcesz maksymalnie wykorzystać działanie kwasu salicylowego, najlepiej zastosować takie produkty jak peelingi, toniki czy mleczka z kwasem salicylowym.

  • Serum i toniki nadają się przede wszystkim do stosowania na większych obszarach, jak cała twarz czy też takie partie ciała jak plecy czy dekolt. 
  • Mleczka czy kremy mają tę zaletę, że można je również stosować punktowo na określone obszary. Na przykład, obfita warstwa odpowiedniego produktu może być nakładana na strefę T, nos lub nawet pojedyncze pryszcze, zaskórniki lub trądzik. Kolejną zaletą tego typu produktów jest to, że często zawierają one dodatkowe składniki łagodzące skórę i stabilizujące barierę ochronną, dzięki czemu można je stosować nawet na suchej lub wrażliwej skórze.

Jak skutecznie pielęgnować skórę z użyciem kwasu salicylowego

Aby zapewnić dobrą skuteczność, peeling BHA powinien zawierać około 1-2% kwasu salicylowego i mieć kwaśne pH. Tyle jeśli chodzi o teorię, ale jak wygląda stosowanie kwasu salicylowego w praktyce? 

  • Aplikacja kwasu BHA odbywa się zwykle po etapie oczyszczania i zasadniczo może być wykonywana zarówno rano, jak i wieczorem. 
  • Aby rozpocząć złuszczanie kwasem salicylowym, zaleca się powolne zwiększanie aplikacji. Na przykład 2-3 dni w tygodniu wieczorem przez pierwsze 3 tygodnie. Następnie można zwiększyć stosowanie do codziennego według własnego uznania, tolerancji i potrzeb - jednak zwykle stosowanie co drugi dzień zapewnia już dobre wyniki. To, czy rano, czy wieczorem, zależy od własnych preferencji. 
  • Wystarczy wylać płynne produkty na czyste dłonie i nałożyć bezpośrednio na twarz, omijając wrażliwe okolice oczu. 
  • Kremy i balsamy należy nakładać punktowo na wybrane obszary lub na dużą powierzchnię w zależności od potrzeb. 
  • W ciągu dnia należy stosować ochronę przeciwsłoneczną, ponieważ skóra pod wpływem kwasu salicylowego może stać się bardziej wrażliwa na światło.

Chociaż produkty z kwasem salicylowym są generalnie uważane za dobrze tolerowane, istnieje pewien wyjątek: kwas salicylowy nie jest odpowiedni dla osób uczulonych na aspirynę.

Podsumowanie: kwas salicylowy – niezbędny dla skóry z niedoskonałościami

Nie bój się kwasu salicylowego! Ze względu na swoje właściwości kwas salicylowy jest niezwykle skuteczny w przypadku rozszerzonych porów, tłustej i zanieczyszczonej skóry, wyprysków zapalnych, zaskórników lub trądziku. Gama różnych formuł, stężeń i rodzajów produktów oznacza, że można znaleźć odpowiedni produkt dla prawie każdego rodzaju skóry - nawet dla skóry suchej lub wrażliwej, a także łagodnego trądziku różowatego lub zaburzeń rogowacenia, takich jak łuszczyca.

Inne tematy dotyczące pielęgnacji skóry:

Oleje roślinne

Olej z dzikiej róży

Olej z dzikiej róży – nazywany też olejem z owoców róży – pielęgnuje suchą skórę, a nawet cerę z niedoskonałościami. Jest ceniony również ze względu na swoje składniki przeciwzapalne.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Składniki złuszczające

Kwas glikolowy

Kwas glikolowy nadaje twojej skórze naturalny blask dzięki swoim właściwościom złuszczającym.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Składniki aktywne

Kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy może wiązać duże ilości wody. Dzięki temu może pozytywnie wpływać na poziom nawilżenia skóry. 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ