Informacje zostały sprawdzone i utworzone we współpracy z biochemikiem Dr. Sarah Schunter z Monachium.
Informacje zostały sprawdzone i utworzone we współpracy z biochemikiem Dr. Sarah Schunter z Monachium.
W dermatologii tłusta skóra jest określana jako seborea. Jest to dokładnie stan skóry tłusto-wilgotny, który charakteryzuje się zwiększonym tworzeniem sebum i potu. Tłusto-wilgotna skóra jest pogrubiona, co czyni ją wytrzymałą i mało wrażliwą. Jednocześnie tłusto-wilgotna skóra wygląda na mocno błyszczącą i porowatą. Często pojawiają się zaskórniki i przy odpowiednich predyspozycjach ten stan skóry może również przerodzić się w trądzik.
Tłusty stan skóry pojawia się zazwyczaj dopiero w okresie dojrzewania: około 20-30% młodzieży wykazuje tłustą skórę. Wynika to z faktu, że gruczoły łojowe skóry pod wpływem hormonów płciowych osiągają pełną sprawność.
Tłusta skóra jest ogólnym terminem dla skóry charakteryzującej się zwiększoną produkcją sebum. Jednakże indywidualne wydanie i towarzyszący stan skóry mogą znacząco się różnić, dlatego często używa się również następujących terminów:
W przypadku tłustej skóry na pierwszym planie stoi delikatne i łagodne usuwanie nadmiaru sebum. Ponadto chodzi o optymalną pielęgnację potencjalnie towarzyszących stanów skóry: redukcję zaskórników, unikanie stanów zapalnych, dostarczanie nawilżenia czy stabilizację bariery skórnej.
W przeciwieństwie do skóry normalnej i suchej, w przypadku tłustej skóry w ciągu dnia oraz przez noc dochodzi do ponownego przetłuszczania się skóry. Ma to związek ze zwiększoną funkcją gruczołów łojowych, a nie z brakiem higieny. Dlatego intensywne i częste mycie skóry niekoniecznie pomaga przy tłustej skórze.
Raczej w przypadku tłustej skóry zarówno rano, jak i wieczorem należy dokonywać oczyszczania za pomocą łagodnego środka czyszczącego, który usuwa nadmiar tłuszczu z powierzchni skóry, nie podrażniając jej. Ważne jest, by nie czyścić skóry zbyt intensywnie. Jeśli po oczyszczeniu skóra jest lśniąca i napięta, to znak, że było to zbyt intensywne i może to mieć długofalowo negatywny wpływ: skóra może na przykład przetłuszczać się bardziej, lub mogą zostać zmyte z niej naturalne lipidy. To ostatnie może prowadzić do powstania skóry tłusto-suchej (patrz wyżej).
Przy oczyszczaniu tłustej skóry warto postawić na łagodne, o neutralnym pH, a jednak skuteczne produkty do oczyszczania. Jako sensowne rozwiązania sprawdzają się na przykład: żele do mycia, lotiony myjące czy woda micelarna (ta ostatnia jednak musi być spłukana wodą po użyciu).
W przypadku tłustej skóry, peelingi chemiczne mogą przyczynić się do poprawy stanu skóry. Usuwają one bez fizycznej irytacji martwe komórki skóry z jej powierzchni, zapobiegając tym samym zatykaniu porów (kwas glikolowy lub mlekowy ). Ponadto, niektóre peelingi działają przeciwzapalnie, co prowadzi do zmniejszenia ilości nieczystości i wyprysków (kwas salicylowy i kwas migdałowy). Peelingi z kwasem salicylowym, dzięki ich lipofilowemu charakterowi, mogą również dotrzeć do porów i rozwiązać tamtejsze zatory.
Także tłusta skóra potrzebuje nawilżenia, szczególnie gdy występuje stan tłusto-suchej skóry. Do tego nadają się emulsje, lekkie lotiony i nawilżające kremy. Intensywne kremy pielęgnacyjne, kremy na noc czy olejki pielęgnacyjne są często zbyt mocne dla tłustej skóry.
Glinka (znana również jako glinka lecznicza) posiada właściwości oczyszczające, przeciwzapalne i regenerujące. Można jej używać w czystej formie, mieszając proszek glinki z wodą w stosunku 2:1. Alternatywnie, producenci kosmetyków oferują gotowe maski z glinką, które zawierają dodatkowo inne substancje pielęgnacyjne.
W zależności od potrzeb skóry, maski z glinką 1-2 razy w tygodniu mogą być dobrym uzupełnieniem codziennej pielęgnacji; pomagają one zmniejszyć pory i absorbować nadmiar tłuszczu. Maski z glinką należy pozostawić na skórze przez 20-30 minut, aż do całkowitego wyschnięcia, a następnie spłukać i zastosować nawilżający krem, ponieważ glinka może również wysuszać skórę – zwłaszcza przy użyciu czystego proszku glinki.
Ciekawostka: Glinka lecznicza to taka, której korzystny wpływ na zdrowie został naukowo udowodniony i potwierdzony zezwoleniem na obrót jako lek.
„Każdy, kto rozumie, jak działają składniki kosmetyków, robi pierwszy krok w kierunku skutecznej pielęgnacji skóry” - mówi dr hab. Sarah Schunter. Jako lekarz biochemii lubi analizować często tajemnicze listy składników produktów do pielęgnacji skóry: co się w nich znajduje i jak one działają. Jest przekonana, że dzięki tej wiedzy można określić odpowiednią pielęgnację dla każdego rodzaju skóry i każdego stanu skóry."